Więcej o: Wiedeń w 3 dni: wskazówki, co zobaczyć i wiele więcej
Wiedeń był sercem Wielkiego Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a jego zabytki przypominają nam o tym okresie świetności. Jest to fascynująca, kompaktowa i łatwa w nawigacji metropolia, co czyni ją idealnym miejscem na długi weekend.
Dzień 1: Najważniejsze atrakcje stolicy Austrii

Pierwszy dzień rozpoczynamy od najważniejszych punktów miasta. Etap pierwszy zabierze nas do dzielnicy Landstraße, obszaru w połowie drogi między starym miastem a dzielnicą biznesową.
Spacerujemy po ogrodach Pałacu Belwederskiego
Była to letnia rezydencja księcia Eugeniusza Sabaudzkiego i mieści dużą kolekcję dzieł sztuki. Klejnotem w koronie jest "Pocałunek" Gustava Klimta. To olejne płótno jest najbardziej znanym dziełem artysty, zostało namalowane podczas jego "złotego okresu" i jest hołdem dla miłości w jej najczystszej postaci.
Pałac Belvedere otoczony jest dużym ogrodem w stylu francuskim. Dzieło zostało zlecone Dominique'owi Girardowi, inżynierowi hydraulikowi i projektantowi krajobrazu, który pracował w Wersalu.
Jeśli chcesz zagłębić się i dowiedzieć się więcej o pałacu od historyka sztuki, możesz zarezerwować prywatną wycieczkę z przewodnikiem po Pałacu Belwederskim.
Wejdź do eklektycznego klejnotu Wiednia, kościoła Karlskirche
Spacerując przez nieco ponad piętnaście minut wzdłuż Prinz Eugen-Straße, dotrzesz do następnego przystanku na trasie: kościoła św. Karola Boromeusza (Karlskirche). Jego imponujący korpus centralny przykryty jest 72-metrową kopułą i poprzedzony dwiema smukłymi wieżami, które oddają hołd Kolumnie Trajana w Rzymie.
Został wzniesiony podczas epidemii dżumy na cześć arcybiskupa Mediolanu, który walczył z zarazą dwa wieki wcześniej. Oprócz mszy regularnie odbywają się tu koncerty muzyki klasycznej.
Przy okazji polecam zakup Vienna Flexi Pass lub przynajmniej zapoznanie się z tym, co ma do zaoferowania: bezpłatny dostęp bez kolejek do 40 atrakcji turystycznych, nieograniczone korzystanie z autobusu turystycznego, wycieczki statkiem po Dunaju i wiele więcej.
Odwiedź kolekcję sztuki księcia Alberta z Saksonii

Mieszczący się w dawnym pałacu mieszkalnym Habsburgów, mieści obrazy takich artystów jak Dürer, Klimt i Monet. Kolekcja łączy w sobie bogactwo dzieł francuskiego impresjonizmu, rosyjskiej awangardy, niemieckiego ekspresjonizmu i innych ruchów.
Wśród najważniejszych dzieł znajdują się "Pejzaż śródziemnomorski" Picassa i "Staw z liliami wodnymi" Moneta.
Rezerwacja prywatnej wycieczki z przewodnikiem po Muzeum Albertina to najlepszy sposób na poznanie tego klejnotu sztuki malarskiej.
Skosztuj typowych wiedeńskich kiełbasek
Zaledwie kilka metrów od Albertiny znajduje się kiosk, który jest obowiązkowym przystankiem w mieście: Bitzinger Würstelstand. Jest to rodzinna firma, którą można również znaleźć na Praterze, w pobliżu słynnego koła panoramicznego.
Najpopularniejsze opcje to:
- Bratwurst: przyprawione i smażone kiełbaski.
-Käsekrainer: obfita kiełbasa wieprzowa nadziewana małymi kawałkami sera.
- Ottakringer Wiener Original: historyczne lokalne piwo.
Wejdź do Kaisergruft, krypty kapucynów
Po obiedzie udaj się do Krypty Cesarskiej lub Kapucynów (Kaisergruft), cmentarza dynastii Habsburgów, na którym znajdują się groby 12 cesarzy i 19 cesarzowych oraz innych członków rodziny królewskiej.
Wszystkie grobowce są bezcennymi dziełami sztuki, ale najbardziej niezwykły jest podwójny sarkofag Marii Teresy i jej męża, cesarza Franciszka I, autorstwa Baltazara Ferdynanda Mollsa.
Kaisergruft jest otwarty codziennie od 10:00 do 18:00, ostatnie wejście o 17:30. Opłata za wstęp wynosi 8 €.
Spacer do Stephansplatz

Znajdujesz się na "kilometrze zero" stolicy Austrii i u stóp majestatycznego kościoła: katedry św. Szczepana (Stephansdom). Jest to najważniejszy gotycki budynek w mieście i prawdziwy symbol miasta, wraz z kołem Prater i pałacem Schönbrunn. Przy okazji, jeśli masz ochotę wybrać się w podróż w czasie i wejść do jednego z najważniejszych pałaców w Europie, polecam zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem po pałacu Schönbrunn. Zaniemówisz!
Wewnątrz zobaczysz marmurowy sarkofag cesarza Fryderyka III, katakumby i bogatą kolekcję relikwii. Jeśli chcesz wybrać się na zakupy, możesz wybrać się na spacer wzdłuż Kärntnerstrasse, jednej z głównych ulic handlowych Wiednia.
Wiener Riesenrad i Kugelmugel
Wsiądź do czerwonej linii metra ze Stephansplatz i wysiądź na przystanku Praterstern. Gdy dotrzesz na powierzchnię, zobaczysz sylwetkę wiedeńskiego diabelskiego młyna (Wiener Riesenrad), gigantycznego panoramicznego koła zbudowanego z okazji złotego jubileuszu cesarza Franciszka Józefa I, znajdującego się w Praterze, najsłynniejszym parku w mieście.
Na tym samym zielonym terenie znajduje się wyjątkowa atrakcja: Niezależna Republika Kugelmugel. Jest to drewniana kula, w której mieściła się pracownia artysty Edwina Lipburgera. Mężczyzna wszedł w spór z rządem austriackim, odmówił płacenia podatków i ogłosił autonomię swojej okrągłej rezydencji (Antifaschismusplatz 2).
Dzień 2: Pobliska stolica

Na drugi dzień proponuję wyjazd z Wiednia na wycieczkę do Bratysławy. Stolica Słowacji znajduje się niecałe 60 km od Wiednia i można do niej łatwo dotrzeć pociągiem, autobusem i statkiem, ale polecam zarezerwować wycieczkę do Bratysławy z Wiednia, aby zapomnieć o logistyce i po prostu dobrze się bawić.
Co zobaczyć i robić w centrum Bratysławy
Bratysława to spokojne miasto z bogatą historią. Nie cieszy się taką sławą jak Wiedeń czy Praga, ale staje się coraz bardziej popularne.
Zarezerwuj wycieczkę do Bratysławy z Wiednia, a przypłyniesz katamaranem, a następnie udasz się na Stare Miasto, pięknie zachowany obszar wokół starego ratusza.
Oto najważniejsze atrakcje stolicy:
- Hlavne Namestie, główny plac. Otaczają go takie zabytki jak Pałac Kutscherfeldów, Stary Ratusz i Fontanna Króla Maksymiliana. Kilka metrów dalej znajduje się jeden z najlepszych barów koktajlowych w mieście: Spin. W grudniu odbywa się tu malowniczy jarmark bożonarodzeniowy.
- Katedra św. Marcina, kościół, w którym odbywały się ceremonie koronacyjne władców Węgier. Jeśli spojrzysz w górę, zobaczysz złotą koronę królewską na szczycie dzwonnicy.
- Zamek Bratysławski, twierdza, która oparła się najazdom tatarskim. Jest bardzo elegancki, ma cztery skrzydła i wieżę w każdym rogu. Mieści się w nim Muzeum Historyczne, w którym znajdują się imponujące wyroby ze złota i srebra.
- Brama św. Michała, jedyna ocalała z XIV-wiecznego systemu fortyfikacji. Kopuła i figura świętego walczącego ze smokiem zostały dodane w XVIII wieku.
- Błękitny Kościół, secesyjny klejnot poświęcony cesarzowej Austrii, św. Elżbiecie, która urodziła się w Bratysławie. W pogodne dni jego sylwetka zlewa się z niebem.
Zjedz posiłek w tradycyjnej restauracji

Rezerwacja wycieczki do Bratysławy z lunchem to bardzo wygodna opcja, ponieważ obejmuje dwa tradycyjne słowackie dania i nie musisz się martwić o wybór restauracji. Możesz spróbować niektórych typowych słowackich potraw, takich jak:
- Bryndzové halušky, knedle z tartych surowych ziemniaków, jajka i mąki.
- Bryndza, bardzo smaczny ser owczy.
- Zupy, takie jak zupa czosnkowa, podawana w miseczce z chleba, to klasyka.
- Dania z dziczyzny.
- Ryby słodkowodne, zwłaszcza pstrąg, karp i szczupak.
Jeśli nie wybrałeś tej opcji, nie martw się, ponieważ na Starym Mieście w Bratysławie nie brakuje lokali gastronomicznych:
- Slovak Pub to miejska instytucja, a składniki pochodzą z ich własnego gospodarstwa ekologicznego, podobnie jak chleb i ciasta, które są codziennie wypiekane przez lokalnych rolników (Obchodná 62).
- W Meštiansky Pivovar polecam pikantne żeberka wieprzowe i udko kacze confit z czerwoną kapustą.
Ciesz się najlepszą panoramą
Przed powrotem do Wiednia polecam wspiąć się na Slavín, pomnik upamiętniający żołnierzy radzieckich, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Stoi on na wzgórzu w pobliżu zamku i oferuje piękny widok na całe miasto.
Spacer jest bardzo przyjemny, ponieważ odbywa się w ekskluzywnej dzielnicy, wśród rezydencji i ambasad. Kolumna ma prawie 40 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się rzeźba żołnierza trzymającego flagę.
Dzień 3: Klasyczny Wiedeń

Po dniu spędzonym w Bratysławie czas wrócić do Wiednia. Jest tam o wiele więcej do zobaczenia, a trasa trzeciego dnia nie zawiedzie.
Dojazd do Starej Giełdy
Stary budynek giełdy został otwarty w 1771 roku w imieniu cesarzowej Marii Teresy i działał do 1860 roku, kiedy to został przeniesiony do Palais Ferstel.
Ten neoklasycystyczny budynek jest idealnym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania: znajduje się w samym sercu Wiednia i jest otoczony licznymi kawiarniami z doskonałym śniadaniem.
Stań w zachwycie przed drugim najwyższym kościołem w Wiedniu
Kościół Wotywny to świątynia rzadkiej urody. Ten imponujący neogotycki budynek został ukończony w 1879 roku i upamiętnia nieudany zamach na cesarza Franciszka Józefa. Z zewnątrz wyróżniają się dwie bliźniacze wieże i trzy portale z archiwoltami, które tworzą wejścia.
Można go zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 18:00. W niedziele godziny otwarcia są krótsze: od 13:00 do 18:00, ponieważ rano odbywają się tam msze.
Znajduje się tu również muzeum, którego wizytówką jest Ołtarz Pasyjny z Antwerpii, XV-wieczne gotyckie tabernakulum przedstawiające sceny z Męki Pańskiej. Renowacja przeprowadzona w latach 60. przywróciła mu dawny blask.
Wejdź do najbardziej prestiżowej klasycznej szkoły jazdy konnej w Wiedniu
Hiszpańska Szkoła Jazdy ze słynnymi końmi Lipizzaner to kolejny obowiązkowy punkt w stolicy Austrii. Entuzjaści koni gromadzą się tutaj, aby podziwiać balet białych ogierów. Jeźdźcy i zwierzęta trenują każdego dnia, a stałość zapewnia niesamowitą harmonię.
Należy pamiętać, że niektóre skoki (np. Courbette, Levade i Capriole) nie są wykonywane codziennie, aby uniknąć przepracowania koni. Warto wziąć udział w sesji treningowej w szkole jeździeckiej i zobaczyć te niezwykłe zwierzęta.
Po pokazie można odpocząć w barze szkoły jeździeckiej.
Odkryj uroki Pałacu Cesarskiego

Wiedeński Hofburg lub Pałac Cesarski ma za sobą długą historię. Budynek został po raz pierwszy wymieniony w oficjalnym dokumencie w 1279 roku i mieścił władców Austrii aż do II wojny światowej. Po upadku Cesarstwa Austro-Węgierskiego zachował swoje polityczne przeznaczenie, stając się oficjalną rezydencją i miejscem pracy prezydenta kraju.
Jest tak duży, że znalazło się w nim miejsce na muzeum poświęcone księżniczce Sisi, które ma na celu ukazanie prawdziwej osobowości często niezrozumianej cesarzowej.
Spacer po parku miejskim
Był to pierwszy park publiczny w Wiedniu i jest najbardziej znany z pomnika Johanna Straussa. Zajmuje powierzchnię 65 000 metrów kwadratowych i jest prawdziwą oazą spokoju.
Staw i kaczki tworzą bardzo romantyczną scenerię. Jeśli podróżujesz z dziećmi, z pewnością ucieszy Cię fakt, że na terenie parku znajduje się duży plac zabaw z huśtawkami, zjeżdżalniami, skateparkiem i boiskiem do piłki nożnej.
Zakończ wycieczkę koncertem muzyki klasycznej
Wycieczka trzeciego i ostatniego dnia kończy się w Annakirche, kościele poświęconym św. Annie.
Chociaż jego wygląd zewnętrzny jest raczej nijaki, najpiękniejsza rzecz kryje się za jego murami: jest to barokowy klejnot o wyjątkowej akustyce, więc dobrym sposobem na podziwianie tej scenerii jest zarezerwowanie koncertu muzyki klasycznej w kościele św. Anny.
Będziesz słuchać melodii Mozarta, Beethovena i Schuberta, podziwiając freski na sklepieniu i eleganckie posągi zdobiące kościół. Idealne zwieńczenie pobytu w mieście.
Czy warto wybrać się na trzydniową wycieczkę do Wiednia?

Oczywiście, że tak! Było to jedno z najważniejszych miast w Europie i stolica wielkiego imperium. Ma mnóstwo zabytków, a trzy dni to minimum, aby dokładnie je zwiedzić.
Należy pamiętać, że nasza trasa została zaprojektowana na długi weekend, ale jeśli zdecydujesz się zostać na cztery lub pięć dni, nie zabraknie rzeczy do zrobienia.