10 rzeczy do zrobienia na cmentarzu żydowskim w Pradze
Każdy, kto odwiedza praski cmentarz żydowski, jest pod wrażeniem i zachwycony w równym stopniu. Dowiedz się, dlaczego i co warto zobaczyć i zrobić w jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w Pradze.

Praski Cmentarz Żydowski | ©Paul Asman
Cmentarz Żydowski w Pradze jest jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Pradze. Miejsce to ma wyjątkową atmosferę, która zachwyca swoim pięknem i budzi podziw ze względu na swoją historię. Położony w żydowskiej dzielnicy miasta, cmentarz ten jest jednym z najbardziej osobliwych na świecie, a także najbardziej zatłoczonym w Europie.
Tysiące nagrobków i ponad 100 000 ciał skupionych jest na stosunkowo niewielkim obszarze. Jak to możliwe? W tym poście opowiem Ci wszystko o jego historii oraz o tym, co powinieneś zobaczyć i zrobić, jeśli odwiedzisz praski cmentarz żydowski.
1. Dowiedz się, dlaczego praski cmentarz żydowski jest jednym z najbardziej osobliwych na świecie

Praski cmentarz żydowski nie jest zwykłym cmentarzem. Nie ma tu okazałych pomników zdobiących nagrobki, ani starannie pielęgnowanych ogrodów kwiatowych, w przeciwieństwie do innych słynnych cmentarzy w europejskich stolicach. Jego osobliwość polega na tym, że jest to najbardziej przepełniony cmentarz w Europie i prawdopodobnie na świecie.
Przez ponad 300 lat było to jedyne miejsce w Pradze, gdzie Żydzi mogli chować swoich zmarłych. Został założony w połowie XV wieku w Josefovie, żydowskiej dzielnicy Pragi, a przez lata pochowano na nim około 100 000 osób.
Na stosunkowo niewielkim obszarze wydaje się to niemożliwe, ale istnieje na to wytłumaczenie, które można poznać podczas wycieczki po praskiej dzielnicy żyd owskiej z profesjonalnym lokalnym przewodnikiem.
2. Odwiedź wybitne osobistości pochowane na cmentarzu

Wśród 12 000 nagrobków na tym cmentarzu znajduje się kilka nagrobków należących do wybitnych postaci kultury żydowskiej i historii Pragi. Są one najczęściej fotografowane przez turystów i stanowią główne atrakcje cmentarza, który można również odwiedzić podczas wycieczki po Dzielnicy Żydowskiej. Niektóre z najbardziej znanych osób pochowanych na tym cmentarzu to:
- David Oppenheim: słynny rabin miasta Pragi, który żył w XVIII wieku.
- David Gans: żydowski historyk i astronom, gwiazda Dawida została po raz pierwszy użyta na jego nagrobku jako godło społeczności żydowskiej.
- Judah Loew: oprócz bycia rabinem, był żydowskim filozofem znanym jako "Maharal z Pragi", któremu przypisuje się wymyślenie legendy o żydowskim Golemie.
- Mordecai Maisel: jeden z przywódców miasta Praga w XVI wieku. Zbudował miejską synagogę noszącą jego imię, którą można odwiedzić podczas wycieczki, o której już mówiliśmy.
3. Poznaj legendę o praskim Golemie

W żydowskiej kulturze popularnej istnieje legenda tak dobrze znana, że pojawiła się nawet w telewizji w serialu "Simpsonowie". Jest to legenda o praskim golemie. Stworzenie tego golema, czy też tej legendy, przypisuje się Judzie Loewowi, tak, rabinowi, który został pochowany na cmentarzu żydowskim i którego nagrobek można odwiedzić podczas wycieczki po dzielnicy żydowskiej.
Legenda głosi, że rabin ten stworzył golema z błota i gliny oraz iskry bożej, aby chronić mieszkańców żydowskiego getta przed antysemickimi atakami. Ta mitologiczna istota działała, jeśli napisało się zadanie na kartce papieru i włożyło mu się ją do ust. Było to stworzenie o niezwykłej sile, ale niewielkiej inteligencji. Na cmentarzu i w dzielnicy żydowskiej legenda ta jest bardzo obecna.
Kolejną wspaniałą rzeczą podczas wycieczki po dzielnicy żydowskiej jest to, że można dowiedzieć się więcej o tej historii, a także o innych historiach związanych z kulturą żydowską.
4. Udaj się do miejsca, w którym narodził się spisek "Protokoły Syjonu".

Praski cmentarz żydowski był miejscem jednego z najsłynniejszych spisków antysemickich w historii: Protokołów Syjonu. W 1902 roku car Rosji Mikołaj II i jego policja opublikowali broszurę zatytułowaną "Protokoły Syjonu", w której oskarżyli starszyznę Syjonu o spotykanie się na cmentarzu żydowskim w Pradze w celu spiskowania i planowania dominacji nad światem.
Miało to ogromne znaczenie historyczne, ponieważ posłużyło jako pretekst do antysemickich prześladowań, a później posłużyło jako inspiracja dla ideologii nazistowskiej. Wiele lat później wykazano, że protokoły te nie miały podstaw w rzeczywistości i były plagiatem z dwóch fikcyjnych powieści.
W 2010 roku historia ta powróciła ponownie po opublikowaniu powieści Umberto Eco "Cmentarz w Pradze", która była oparta na tym spisku i która zwiększyła napływ turystów na cmentarz żydowski.
5. Spacer przez Synagogę Pinkasa, pomnik Holokaustu

Aby dostać się na cmentarz żydowski, musimy przejść przez Synagogę Pinkasa, drugą najstarszą synagogę w Pradze, pochodzącą z 1535 roku, która jest częścią Muzeum Żydowskiego, gdzie znajdują się wystawy czasowe związane z życiem żydowskim w Pradze i tragiczną historią narodu żydowskiego.
Synagoga jest obecnie miejscem pamięci Żydów i Czechów, którzy padli ofiarą nazistów. Na ścianach wewnątrz znajdują się odręcznie wypisane imiona i nazwiska 80 000 żydowskich ofiar Holokaustu.
W tym samym meczecie znajdują się również listy od więźniów Terezina, obozu koncentracyjnego niedaleko Pragi, który można odwiedzić podczas zorganizowanej wycieczki do Terezina z Pragi.
6. Zobacz salę ceremonialną cmentarza żydowskiego

Obok synagogi i na cmentarzu znajduje się pseudoromański budynek, który niegdyś był kostnicą cmentarza. Był używany jako sala ceremonialnado żydowskich obrzędów pogrzebowych, a dziś jest także częścią Muzeum Żydowskiego.
Obecnie mieści stałą wystawę poświęconą historii Praskiego Towarzystwa Pogrzebowego, założonego w 1564 roku przez rabina Eliezera Aszkenaziego, którego siedziba znajdowała się w tym samym budynku.
7. Odwiedź inne synagogi w Dzielnicy Żydowskiej

Wejście na cmentarz kosztuje 12 euro i choć może się to wydawać wysoką ceną za wizytę na cmentarzu, którą można odbyć w zaledwie pół godziny, obejmuje ona również wizytę w niektórych synagogach w Dzielnicy Żydowskiej. Te, które możemy zobaczyć w ramach tego samego biletu to:
- Synagoga Hiszpańska: nazywana tak ze względu na mauretańską dekorację podobną do tej, którą można znaleźć w Alhambrze w Granadzie.
- Synagoga Klausen: przylega do cmentarza, a jej główną atrakcją jest biblioteka, w której znajduje się kilka kopii hebrajskich książek o dużej wartości.
- Synagoga Maisel: mieści kolekcję przedmiotów z tradycji żydowskiej. Pierwotny budynek ucierpiał w wyniku pożaru i musiał być kilkakrotnie odnawiany i zmieniany, aż pozostał w stylu neogotyckim.
- Synagoga Wysoka: swoją nazwę zawdzięcza renesansowemu stylowi i dwóm piętrom. Przez pewien czas była częścią ratusza dzielnicy żydowskiej.
8. Skorzystaj z okazji i odwiedź Starą-Nową Synagogę

Wejście na Cmentarz Żydowski nie obejmuje wstępu do jednej z najważniejszych synagog w Pradze i Europie: Synagogi Staronowej. Pochodzi ona z 1270 roku i jest najstarszą czynną synagogą w Pradze i w całej Europie.
Utrzymana w stylu gotyckim, była jedną z pierwszych budowli w tym stylu w stolicy Czech. Przetrwała między innymi pożary, zamieszki i żydowski Holokaust, a dziś jest nadal aktywna, witając wiernych i turystów.
Według legendy, mityczny praski Golem spoczywa bezwładnie na strychu tej synagogi, czekając na wskrzeszenie, gdy nadejdą odpowiednie czasy.
9. Odwiedź Muzeum Żydowskie

Muzeum Żydowskie nie jest typowym muzeum, w rzeczywistości nie mieści się w jednym budynku, ale w ośmiu, a mianowicie w synagogach dzielnicy żydowskiej, na cmentarzu, w Galerii Roberta Guttmanna i w centrum dla zwiedzających.
Instytucja ta jest jednym z najstarszych i najważniejszych muzeów żydowskich na świecie. Zostało założone w 1906 roku, a jego celem jest dokumentowanie historii narodu żydowskiego w Republice Czeskiej, zachowanie wszystkich wartościowych przedmiotów i dokumentów oraz rozpowszechnianie tradycji i zwyczajów narodu żydowskiego.
10. Nie próbuj zobaczyć grobu Kafki

Wielu odwiedzających cmentarz żydowski chce zobaczyć grób jednego z najbardziej wpływowych pisarzy literatury, Franza Kafki.
Jest to częste nieporozumienie, ponieważ pisarz znajduje się na cmentarzu żydowskim, ale nie na cmentarzu żydowskim. Przepełnienie cmentarza ostatecznie wymusiło otwarcie innego cmentarza w Pradze, znanego jako Nowy Cmentarz Żydowski.
To właśnie tam spoczywają szczątki autora, a ten drugi cmentarz można również odwiedzić i znajduje się w dzielnicy Žižkov w stolicy Czech. A jeśli naprawdę chcesz dowiedzieć się więcej o życiu pisarza w stolicy, polecam zarezerwować wycieczkę po Pradze z Franzem Kafką.