10 najlepszych rzeczy do zrobienia w Mieście Umarłych (Kair)
Ozdobne kopuły, widoki z minaretów i spacery po historycznych uliczkach Kairu, zwanego Miastem Zmarłych, nie mają sobie równych.

Miasto Umarłych, Kair | ©Dennis Jarvis
Miasto Zmarłych to arabskie nekropolia położona w południowo-wschodniej części Kairu. Ze względu na sieć grobowców i mauzoleów znana jest jako „el'arafa”, co oznacza „cmentarz”. Wraz z wycieczką do piramid w Gizie, Miasto Zmarłych jest jednym z miejsc, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w Kairze.
Możesz wybrać się na krótką przejażdżkę taksówką z centrum miasta do meczetu Qait Beh, cena wynosi około 4 euro. Jest to doskonały punkt wyjścia do zwiedzania Miasta Zmarłych. Kaligrafia koraniczna i boskie symbole arabskie wewnątrz kompleksu są inspirujące. Jeśli masz dodatkową gotówkę w kieszeni, polecam dać napiwek opiekunowi, aby móc wejść na minaret. Widoki z minaretu nie mają sobie równych w Kairze.
1. Zapisz się na wycieczkę z przewodnikiem po Mieście Zmarłych

Spaceruj ulicami Miasta Zmarłych w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika-egiptologa, kierując się na północ, aby zobaczyć najważniejsze zabytki tej ogromnej nekropolii. Zaletą wycieczki jest wygodny transport prywatnym minibusem z klimatyzacją z hotelu do Miasta Zmarłych i z powrotem.
Ponadto, ponieważ jest to obszar mało zurbanizowany, towarzystwo osoby doskonale znającej to miejsce będzie bardzo cenna. Wycieczki kosztują około 35 euro i trwają średnio 4 godziny.
Nekropolia stała się tak popularna jak każda inna główna atrakcja stolicy Egiptu, więc nie bój się pytać o każdy szczegół i swobodnie spacerować od początku do końca wycieczki. Pamiętaj jednak, że *zaleca się wybrać się tam w ciągu dnia, aby móc dokładnie obejrzeć każdy zakątek.
Podczas wycieczek po Mieście Zmarłych zwiedzisz małe place, na których dzieci grają w piłkę nożną, w pobliżu historycznych grobowców. Przejdziesz również wąskimi korytarzami prowadzącymi do różnych meczetów. Uwierz mi, atmosfera panująca w tych wąskich uliczkach jest wyjątkowa.
W okolicy organizowanych jest również wiele wydarzeń. Najbliższe wydarzenia można sprawdzić na poniższej stronie na Facebooku.
2. Złóż hołd bohaterskim Egipcjanom na Cmentarzach Północnych

Nie zapomnij złożyć hołdu Egipcjanom, którzy polegli w wojnie z Izraelem w 1967 roku, tuż na południe od meczetu Amir Qurqumas. Znajdziesz tu wiele nieuporządkowanych nagrobków w heroicznym stylu, które są wyrazem uznania dla dzielnych Egipcjan. Obszar ten jest zazwyczaj odwiedzany przez turystów i mieszkańców, więc możesz skorzystać z okazji, aby zadać pytania i przeżyć wspólne doświadczenie.
Jeśli okoliczności i czas na to pozwalają, poświęć chwilę na rozmowę z mieszkańcami, wielu z nich dość dobrze posługuje się językiem angielskim. Na pewno usłyszysz inspirujące historie związane z miłością rodzinną i patriotyzmem. Możesz również poznać ludzi pracujących w Mieście Zmarłych, pełnym sklepów, warsztatów rzemieślniczych... W końcu to właśnie wrażenia i wspomnienia ludzi zabierzesz ze sobą wszędzie. Większość mieszkańców dobrze radzi sobie z językiem angielskim, zwłaszcza młodsze pokolenie.
3. Wybierz się na koncert lub wydarzenie kulturalne

Kiedy w MASQ (Maqad del Sultán Qaitbai; stowarzyszenie oferujące bezpłatne przedstawienia teatralne i taneczne) odbywa się wydarzenie lub koncert, miejsce to wypełnia się egipskimi hipsterami, artystycznymi emigrantami i miłośnikami architektury.
Podobnie jak niegdyś przestronna sala recepcyjna witała mamelucką rodzinę królewską, dziś gości wszelkiego rodzaju wydarzenia, od wystaw sztuki współczesnej po tętniące życiem koncerty muzyczne. Wydarzenia kulturalne są zazwyczaj organizowane przez MASQ. Więcej informacji można znaleźć na stronie MASQ na Facebooku.
Jeśli wybierasz się do Kairu na początkulistopada, polecam D-CAF, coroczny festiwal sztuki współczesnej, podczas którego odbywają się targi poświęcone lokalnym rzemieślnikom. Organizowane są również prezentacje prac współczesnych artystów, spacery z przewodnikiem i festiwale muzyczne.
Wydarzenia te odgrywają kluczową rolę, ponieważ dzięki praktycznemu wykorzystaniu zabytkowych budynków zapewnia się ich dobry stan i nie popadają one w ruinę. Mieszkańcy korzystają również z programów rozwoju społecznego. Wszystko to pomaga powoli eliminować piętno związane z Miastem Zmarłych, które wielu turystów boi się odwiedzić.
4. Odwiedź mauzoleum Munkalibugha al-Fakhri

Niegdyś wspaniały grobowiec mamelucki, zbudowany w latach 40. XIV wieku, pomimo częściowo zawalonych ścian nadal zachowuje ślady dawnej świetności i wspaniałych detali.
Mauzoleum służyło niegdyś jako dwupiętrowa rezydencja z pięknymi inskrypcjami na schodach i suficie. Chociaż nie jest w najlepszym stanie, nadal można tu zobaczyć osmańskie nagrobki, kolorowe kafelki i inskrypcje na kamieniu.
5. Odkryj sztukę uliczną i murale

Miasto Zmarłych to nie tylko zabytki historyczne świadczące o jego wspaniałej przeszłości. Znajdują się tu również wspaniałe graffiti.
Murale ożywają w nieoczekiwanych miejscach, nadając okolicy radości i koloru. Uśmiechnięty mysz z napisem „ahlan” (witaj) namalowany w rogu autostrady Salah Salem przyciąga do tajemniczych uliczek Miasta Zmarłych.
Wewnątrz, wokół Maq'ad i dalej w dół Souq Street, znajdują się bardziej pomysłowe przedstawienia tej myszy: trzymającej kota za łańcuch lub uciekającej przed rozplątującą się mumią. Mysz jest oryginalnym dziełem polskiego artysty Franka Myszy, który po raz pierwszy przybył do Miasta Zmarłych w ramach projektu artystycznego.
W Mieście Zmarłych Mysza zaczął malować niektóre prywatne domy (za zgodą właścicieli). Wielu mieszkańców było początkowo sceptycznych, ale gdy mysz zaczęła przyciągać uwagę, inni chcieli dołączyć do tego artystycznego trendu.
6. Spaceruj ulicą Souq Street

Ulica ta ma kilka kopuł wyrzeźbionych w niektórych budynkach, przypominających chwalebną epokę panowania Qaitbeya. Mysza namalował myszy na niektórych bocznych uliczkach. Znajduje się tu również mural przedstawiający starożytnego króla egipskiego obok graffiti przedstawiającego gwiazdę piłki nożnej Mohammeda Salah. Wąska ulica otwiera się na szerszy plac z tętniącym życiem targiem warzywnym i kioskiem z napojami.
Spacerując ulicą El Souq, można zobaczyć łuk rzeźbiony z typową dla architektury mameluckiej precyzją, który osiąga swój szczyt w nowoczesnych blokach mieszkalnych.
Na domu znajduje się mural przedstawiający Kaabę, który świadczy o tym, że jego mieszkańcy byli w Mekce. Doniczki z roślinami ustawione są w rzędach przed drzwiami, a obok znajduje się kilka małych kawiarni, w których można zapalić szisza. Z tej samej ulicy można również dostrzec kopuły mameluckie i nagrobki.
7. Odwiedź kompleks Faraj ibn Barquq

Nie zapomnij odwiedzić kompleksu Faraj ibn Barquq z piękną meczetem i bujnym dziedzińcem.Ochroniarz może pełnić rolę przewodnika lub można wejść i zwiedzać samodzielnie.
Rozległy dziedziniec ma dwie kamienne kopuły wyrzeźbione w jodełkę. Kompleks, jeden z największych zabytków okresu mameluckiego w Burgi, pochodzi z lat 1400-1411 n.e. Sułtan Faraj zbudował ten kompleks jako hołd dla swojego ojca, sułtana Barquqa.
Kompleks ten stanowi jeden z pierwszych znaków urbanizacji w Kairze, który w tamtym czasie był jedynie rozległą pustynią. W kompleksie znajdują się również łaźnie, młyny zbożowe i koła wodne.
8. Kup coś ze szkła

Miasto Zmarłych słynie z hutników szkła. Znajdziesz tu kilka warsztatów, które sprzedają wszystko, od wazonów i kubków po ozdoby świąteczne w Kairze. Warto podkreślić, że rzemieślnicy ci są bardzo elastyczni i profesjonalni w tworzeniu swoich dzieł, więc jeśli uda Ci się przekazać im swój pomysł, w ciągu kilku minut zobaczysz go w rzeczywistości.
9. Spędź ramadan w Mieście Zmarłych

Ramadan, z jego świętami pełnymi świateł i jedzenia, to *niesamowity czas na zwiedzanie tej nekropolii. W czasie świąt często organizowane są różnorodne imprezy, od egipskich tańców ludowych, po występy tanoura (tradycyjny taniec) i przedstawienia teatralne.
Jeśli chcesz cieszyć się życiem nocnym w stolicy Egiptu, a konkretnie w Mieście Zmarłych, warto rozważyć przyjazd w okresie ramadanu.
10. Odwiedź meczet Amir Qurqumas i kompleks grobowców sułtana Inala

Jeśli Twoja żądza architektury mameluckiej nie została zaspokojona podczas spaceru ulicami Miasta Zmarłych, udaj się dalej na północ, aby podziwiać dwie najbardziej cenione budowle: meczet Amir Qurqumas i kompleks grobowy sułtana Inala.
Piękny arabeski wzór wyrzeźbiony w kamieniu i możliwość samodzielnego odkrywania tego miejsca są częścią tego samego doświadczenia. Kompleksy te obejmowały nie tylko meczety i grobowce, ale także targowiska, rezydencje i warsztaty budowlane służące do konserwacji architektury, które można podziwiać zaraz po przybyciu na miejsce.
Jak wygląda miasto umarłych w Kairze

W Mieście Zmarłych zawsze mieszkali ludzie. Obecnie nie ma już dużej różnicy między tą dzielnicą a innymi dzielnicami Kairu. Znajdują się tu wysokie bloki mieszkalne, targi warzywne, szkoły i kawiarnie.
Jednak w Mieście Zmarłych panuje atmosfera, której nie znajdziesz nigdzie indziej. Jest to spokojne miejsce w porównaniu z większością Kairu. Wąskie, nieutwardzone uliczki oznaczają mniej ruchu i hałasu.
I chociaż niektóre firmy oferują wycieczki piesze, Miasto Zmarłych pozostaje w dużej mierze nieodkryte przez turystów. Nie ma tu również sklepów z pamiątkami ani agresywnych sprzedawców obiecujących świetne okazje, ale za to jest pełno skarbów, których nie znajdziesz na nowoczesnych przedmieściach miasta. Niektóre z nich są pieczołowicie odrestaurowane, inne pozostawione w stanie zaniedbania.
W okolicy znajduje się około 30 zabytków z okresu mameluckiego, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu również wiele grobowców osmańskich z XIX wieku o dużej wartości historycznej.
Miasto Zmarłych jest dziewiczą częścią miasta. Jest to również miejsce, które podważa stereotypy, panuje tu wyraźna mieszanka intelektualna, od absolwentów uniwersytetów lub osób biegle władających językiem angielskim po analfabetów lub osoby, które nigdy nie otrzymały wykształcenia szkolnego.
Krótka historia tajemniczej Dzielnicy Mrtwych

Miasto Umarłych zostało założone przez Amra ibn al-Asa, który przewodził arabskiemu podbojowi Egiptu w 642 r. n.e. Początkowo nekropolia była zamieszkana wyłącznie przez mistyków sufickich. Kalifat Fatymidów postrzegał Miasto Umarłych jako miejsce pielgrzymek. Późniejsi sułtani mameluccy organizowali tu parady wojskowe, uroczystości religijne i procesje, budując swoje pałace przy głównych drogach cmentarza. W okresie osmańskim nekropolia była usiana szkołami i medresami sufickimi.