Więcej o: Berlin w 4 Dni: wszystko, co musisz wiedzieć
Berlin słynie z zabytków z czasów zimnej wojny oraz tętniącej życiem sceny muzycznej i artystycznej. Jednak niemiecka stolica kryje w sobie miejsca, w których wydaje się, że czas stanął w miejscu, a także naturalne miejsca o wielkim pięknie. Nasza trasa stara się wziąć to, co najlepsze z każdego aspektu, aby zapewnić zaokrąglony plan podróży, który pozwoli Ci dotrzeć tam bez pośpiechu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co zobaczyć i zrobić w stolicy Niemiec
Dzień pierwszy: najważniejsze atrakcje
Berlin od dawna jest synonimem muru berlińskiego. Jego upadek i późniejsze zjednoczenie kraju zmieniły bieg miasta, które odzyskało status stolicy i entuzjazm. Dzisiejsza wycieczka powinna rozpocząć się od East Side Gallery, ostatniej zachowanej części muru.
Galeria East Side i Alexanderplatz

Wycieczka rozpoczyna się w miejscu związanym z najnowszą historią Berlina: Murem Berlińskim. Największa wciąż stojąca część znajduje się w East Side Gallery i jest ozdobiona niezliczonymi muralami. Jest to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Berlina i warto go odwiedzić ze względu na sztukę uliczną. Graffiti pochodzą z 1989 roku, ale zostały odrestaurowane, aby złagodzić skutki pogody.
Z tego obszaru nie będzie trudno dotrzeć do centralnego Alexanderplatz, tętniącego życiem serca Berlina. Możesz wybrać autobus (linia 300), pociąg (linia S5) lub dwudziestominutowy spacer.
W tym ostatnim przypadku wystarczy podążać za sylwetką wieży telewizyjnej, która znajduje się zaledwie kilka metrów od placu. Podczas zimnej wojny było to epicentrum wschodniej części miasta, a Sowieci skorzystali z okazji, aby przekształcić je w wizytówkę komunizmu. Świadczy o tym Zegar Światowy, Fontanna Przyjaźni Narodów (Brunnen der Völkerfreundschaft) czy duża mozaika w Domu Profesora.
Dotarcie do Wyspy Muzeów

Wyspa Muzeów to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania miasta. Ta wysepka pośrodku rzeki Szprewy jest domem dla pięciu obiektów kulturalnych, z których najsłynniejszym jest niewątpliwie Muzeum Pergamońskie, największa kolekcja poświęcona światu starożytnemu (choć muzeum jest obecnie zamknięte z powodu renowacji i trzeba będzie poczekać kilka lat na jego ponowne otwarcie). Skarby znajdujące się w środku zostały znalezione przez niemieckich archeologów pod koniec XIX wieku. Wewnątrz można zobaczyć kilka arcydzieł:
- Ołtarz Pergamoński, rekonstrukcja oryginalnego ołtarza znajdującego się w mieście o tej samej nazwie. Jego płaskorzeźby przedstawiają walkę Zeusa z gigantami. Podczas II wojny światowej został przejęty jako łup przez Sowietów, ale kilka lat później powrócił do Niemiec.
- Brama Isztar. Zdobiła świątynię Marduka w legendarnym mieście Babilon. Jest poświęcona bogini miłości i wojny i wyróżnia się pięknymi kafelkami.
- Sala Aleppo, pokój przyjęć chrześcijańskiego kupca Isy ibn Butrusa. Jest wspaniale zachowany, a jego kolory są nadal bardzo żywe.
- Brama rzymskiego rynku w Milecie. O ile nam wiadomo, pochodzi ona z II wieku n.e. i prawdopodobnie została wzniesiona za panowania cesarza Hadriana. Jest to jedna z najlepiej zachowanych
Odwiedź niemiecki parlament

Wsiądź do metra i wysiądź na przystanku Bundestag, kilka metrów dalej znajdziesz budynek Reichstagu. Podobnie jak inne budynki w mieście, Reichstag został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Oryginalna kopuła została zastąpiona szklanym dachem i można wspiąć się na szczyt, aby podziwiać panoramę. Można to zrobić od 8:00 do 24:00.
Inne alternatywy to wycieczka z przewodnikiem lub wysłuchanie sesji parlamentu. W obu przypadkach będziesz musiał zarejestrować się na oficjalnej stronie internetowej. Bez obaw, ma ona stronę w języku angielskim. Bundestag miał burzliwą historię i warto poświęcić trochę czasu, aby odkryć najważniejsze wydarzenia, od Republiki Weimarskiej po okres zjednoczenia kraju.
Stań i obejrzyj zachód słońca przy Bramie Brandenburskiej

Imponująca i słynna monumentalna brama została zbudowana na polecenie Fryderyka Wielkiego, króla Prus i człowieka o wielkich talentach. Jest kopią Akropolu w Atenach i mierzy 26 metrów wysokości i 11 metrów długości. Jeśli się nie pomyliłem, przybędziesz o zachodzie słońca, jednym z najlepszych momentów, aby cieszyć się jego urokami. Zanim zapadnie zmrok, ostatnie promienie słońca oświetlają piaskowiec, z którego zbudowany jest pomnik.
Brama Brandenburska jest jednym z 10 najlepszych zabytków do zobaczenia w Berlinie nocą. Jest ikoną miasta, a reflektory sprawiają, że świeci w ciemności. U jej podnóża często organizowane są imprezy, koncerty i inne wydarzenia. Jeśli odwiedzisz stolicę Niemiec w listopadzie, możesz natknąć się na obchody upadku muru.
Wszystkie berlińskie wycieczki autobusowe zatrzymują się przy tym pomniku. Dlatego polecam zakup 24- lub 48-godzinnej przepustki, aby wskoczyć do jednego z nich i odkryć to i inne obowiązkowe miejsca w mieście w komfortowych warunkach.
Dzień 2: Kreuzberg i autorski koktajl
Kreuzberg ma reputację najfajniejszej dzielnicy w Berlinie. Graffiti i kosmopolityczna atmosfera sprawiają, że jest to obowiązkowy przystanek. Dziś zwiedzimy tę część stolicy.
Spacer po dzielnicy tureckiej

Podczas zimnej wojny Kreuzberg był najbiedniejszą dzielnicą w zachodniej części miasta. Stopniowo niskie koszty mieszkań przyciągnęły mieszankę hipisów, squattersów, artystów i tureckich imigrantów. Pierwsi przybyli w latach 60. i wielu z nich zdecydowało się pozostać w stolicy. Dziś Kreuzberg jest dzielnicą wielokulturową i warto poświęcić jej jeden poranek. Poniżej znajdują się główne atrakcje dzielnicy:
- Oranienstraße i Bergmannstraße, dwie ulice handlowe. Do najpopularniejszych sklepów należą Hammett Krimibuchhandlung (księgarnia specjalizująca się w powieściach kryminalnych, Friesenstraße 27), Coy Art To Wear (kapeluszowy raj, Sophienstraße 6), Picknweight (klasyczny sklep vintage, Bergmannstraße 102) i Prinzessinnengärten, ekologiczny i społeczny ogród, który sprzedaje swoje plony (Hermannstraße 99-105).
- Engelbecken, park, w którym kiedyś znajdował się kanał. W XX wieku król Prus zlecił budowę kanału i nazwał go Louisenstadt na cześć królowej Ludwiki Meklemburskiej-Strelitz. Niestety, ta droga wodna była krótkotrwała i została osuszona na początku XXI wieku. Dziś małe jezioro przypomina o "wodnistej" przeszłości dzielnicy.
- Berlinische Galerie, muzeum sztuki secesyjnej, fotografii i architektury. Bilet kosztuje około 10 euro. Czynne od środy do poniedziałku, od 10:00 do 18:00 (Alte Jakobstraße 124/128) - Beach bary, lokale z widokiem na rzekę Sprewę. Najlepsze to Club der Visionӓre ( bardzo zatłoczony w niedzielne popołudnia, Am Flutgraben) i Badeschiff, pływający basen z leżakami i leżakami (Eichenstraße 4).
- Topografia Terroru, budynek, w którym mieściło się Gestapo. Dziś jest to muzeum poświęcone mrocznym latom ery nazistowskiej. Otwarte codziennie od 10:00 do 20:00 (Niederkirchnerstraße 8).
- Oberbaumbrücke, najpiękniejszy most w Berlinie. Podczas zimnej wojny był jedną z niewielu granic między wschodem a zachodem.
Możesz poznać tę piękną dzielnicę i wiele jej uroków, wybierając się na jeden z berlińskich rejsów. Możesz także skorzystać z rejsów statkiem z kolacją na pokładzie, aby uzyskać pełne doświadczenie na rzece Szprewie.
Zamów koktajl w Limonadier

Na Kreuzbergu nie brakuje opcji, jeśli chodzi o znalezienie baru, a jednak mój wybór jest prosty: Limonadier. Gin, niektóre likiery i lemoniada są domowej produkcji i odciskają swoje piętno na każdej kreacji. Zobaczysz kilka oryginalnych drinków, a personel jest zawsze dostępny, aby pomóc Ci w podjęciu decyzji.
Lokal znajduje się przy Nostitzstraße 12 i jest otwarty od 19: 00 do 2:00 (od poniedziałku do czwartku) oraz od 19:00 do 3:00 (w piątki i soboty). Oferuje również happy hour od 19:00 do 20:00. Zapewniam, że warto.
Trzeci dzień: okolica
Jeśli pierwsze dni spędziliśmy na zwiedzaniu Berlina, trzeciego dnia opuścimy miasto, aby dotrzeć do Wansee, miasteczka w berlińskiej dzielnicy Steglitz-Zehlendorf. Znajduje się ono w niewielkiej odległości od Poczdamu.
Poznaj Großer Wannsee

Jeśli odwiedzasz stolicę Niemiec latem, możesz uciec przed upałem do Großer Wannsee , wlotu rzeki Havel. Znajduje się około 20 kilometrów na południowy zachód od Berlina i ma bardzo dużą plażę (strandbad) z białym piaskiem sprowadzanym z wybrzeża Bałtyku. Można tu wypożyczyć leżaki i popływać w największym w Europie kąpielisku pod gołym niebem.
Są tu także zjeżdżalnie wodne, przebieralnie, place zabaw dla dzieci, bary i restauracje. Plaża (strandbad) otwierana jest pod koniec marca i zamykana w połowie września, a codzienne godziny otwarcia to od 9:00 do 20:00 (w piątki i soboty do 21:00). Wstęp kosztuje około 5 euro. Z dworca głównego w Berlinie można łatwo dostać się tutaj pociągiem S7 lub S1, wysiadając na stacji Wannsee. Podróż trwa około 45 minut.
Inną zalecaną opcją jest wypożyczenie roweru i przejechanie trasy Wannsee-Babelsberg. Należy pamiętać, że rowery są generalnie dozwolone w pociągach, podczas gdy w metrze i tramwajach można wsiąść tylko wtedy, gdy drzwi są oznakowane i jeśli jest wystarczająco dużo miejsca. Dlatego w centrum Berlina można wypożyczyć jednoślady. Trasa ma 14 kilometrów długości i obejmuje najważniejsze atrakcje okolicy:
- Liebermann-Villa, dawny letni dom malarza Maxa Liebermanna. Obecnie jest to muzeum sztuki poświęcone byłemu właścicielowi i mieści około 150 rycin, obrazów olejnych, pasteli i rysunków. Jeśli masz ochotę, możesz zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem, która ujawni historię dzieł i uroki ogrodu otaczającego rezydencję.
- Dom Konferencji w Wannsee, rezydencja, w której zaplanowano ostateczne rozwiązanie Żydów. Obecnie mieści się tam stała wystawa ("Konferencja w Wannsee i eksterminacja europejskich Żydów") ze zdjęciami, wycinkami z gazet, kopiami dokumentów, propagandą i innymi dokumentami, którym towarzyszą teksty opisowe.
- Pfaueninsel, mała wyspa skrywająca romantyczny pałac. Pod koniec XVIII wieku Fryderyk Wilhelm II Pruski zbudował to miejsce dla siebie i swojej ulubionej kochanki, Wilhelminy Enke. Aby się tu dostać, należy skorzystać z promu, który nie przyjmuje rowerów. Można jednak zostawić rower na stojakach w pobliżu molo.
- Glienicker Brücke, most na rzece Havel. Jest kluczowym ogniwem na drodze między Poczdamem a Berlinem, a podczas zimnej wojny wyznaczał granicę między Zachodem a Wschodem - Pałac Babelsberg, letnia rezydencja cesarza Wilhelma I. Architekt Karl Friedrich Schinkel inspirował się angielskimi rezydencjami Tudorów, w wyniku czego powstał fascynujący neogotycki budynek. Niestety, jest on otwarty tylko podczas wystaw i wydarzeń specjalnych.
Skosztuj lokalnych przysmaków

Po tak intensywnym dniu warto naładować baterie klasykiem niemieckiej kuchni: Königsberger Klopse. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z lokalnymi przepisami, z przyjemnością dowiesz się, że są to pyszne klopsiki i anchois w towarzystwie kremu kaparowego. Przepis pochodzi z Królewca, dzisiejszego Kaliningradu, i jest bardzo popularny w całym kraju. Mówi się, że sam Kant nie mógł odmówić sobie Königsberger Klopse.
Jeśli chcesz spróbować tych najlepszych, polecam Berlin Beef Balls, nowość w mieście, która zdołała wyrzeźbić sobie niszę na stołecznej scenie gastronomicznej. Oprócz tradycyjnych przepisów ma zarówno nowoczesne, jak i wegetariańskie wersje. Znajduje się na zadaszonym rynku Markthalle Neun (Eisenbahnstraße 42/43).
Dzień 4: Tradycja
Dotarcie do historycznej dzielnicy Spandau

Czwartego i ostatniego dnia można wybrać się na spacer po Spandau, bardzo urokliwej dzielnicy. Znajduje się ona nad brzegiem rzeki Haweli i jest najbardziej znana z Cytadeli, XIII-wiecznej fortyfikacji, która została później przekształcona w renesansowy budynek. Na początku trasy można odwiedzić stałą wystawę, która ilustruje historię tego miejsca. Mieści się ona w dawnej komendanturze.
Cytadela Spandau to imponujący budynek z czerwonej cegły. Jej front zdobi duży herb z królewską koroną, który został dodany za panowania Fryderyka III. Kolejną wyjątkową atrakcją jest Bastion Królowej. W jej wnętrzu ukryta jest jaskinia zamieszkiwana przez kolonię nietoperzy, do której organizowane są wycieczki. Spandau ma jednak znacznie więcej do zaoferowania:
- Nikolaikirche, czyli kościół św. Mikołaja. Odegrał on ważną rolę w założeniu stolicy Niemiec: na początku XIX wieku odbyło się tu pierwsze berlińskie zgromadzenie. Otwarty od czwartku do niedzieli w godzinach 10-18 (Reformationsplatz).
- Gotisches Haus, późnogotycki budynek z drugiej połowy XV wieku. Niewiele o nim wiadomo, ale dwie rzeczy są pewne: jest to najstarszy dom w Berlinie i należał do rodziny kupieckiej. Obecnie odbywają się w nim wystawy czasowe (Breite Straße 32).
- Lindenufer, wspaniały park otoczony wodą. Poświęć trochę czasu na spacer jego ścieżkami. Spotykają się tu dwie rzeki, Hawela i Szprewa. Jeśli masz ochotę, możesz przejść się do batardeau, XIX-wiecznej konstrukcji służącej do regulacji poziomu wody.
Odkryj szlachetne oblicze Berlina

Po przerwie na przekąskę i naładowanie baterii, udaj się do Pałacu Charlottenburg (Schloss Charlottenburg), królewskiej rezydencji rodu Hohenzollernów. Fryderyk I Pruski zbudował tę letnią rezydencję jako prezent dla swojej żony Zofii Karoliny. Jest to artystyczny klejnot z rokokową salą balową, kolekcją porcelany (Porzellankabinett) i dziesiątkami przedmiotów z epoki.
Pałac Charlottenburg jest otwarty przez cały rok od wtorku do niedzieli, choć godziny otwarcia zmieniają się w zależności od sezonu. Od kwietnia do października jest otwarty od 10:00 do 17:30, natomiast zimą zamykany jest godzinę wcześniej. Standardowa opłata za przejazd wynosi około 17 € i obejmuje wypożyczenie audioprzewodnika dostępnego w kilku językach. Aby podróżować lżej, można zostawić plecak lub torbę w bezpłatnej szatni.
Przed powrotem do hotelu polecam spacer po ogrodach. Teren zielony został zaprojektowany przez francuskiego projektanta krajobrazu Siméona Godeau, który przeniósł kryteria estetyczne ogrodów wersalskich do Niemiec. Jego najbardziej znanymi zabytkami są mauzoleum poświęcone żonie króla, herbaciarnia Belvedere i Neuer Pavillon, neoklasycystyczny budynek inspirowany neapolitańską willą.
Czy warto zwiedzić Berlin w 4 dni?
Moim zdaniem czterodniowa wycieczka jest idealna. Będziesz mieć wystarczająco dużo czasu, aby zobaczyć główne atrakcje stolicy bez zbyt napiętego harmonogramu. Jeśli masz pięć lub siedem dni, powinieneś rozważyć odwiedzenie pobliskiego miasta. Pociągiem można łatwo dotrzeć do Drezna, Lipawy lub Hamburga. Jeszcze bliżej znajdują się pałace i ogrody Poczdamu oraz obóz koncentracyjny Sachsenhausen.