Wielki Tydzień w Rzymie

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą religijną, czy nie, Wielki Tydzień w Rzymie to doskonała okazja, aby poznać jego duchową stronę. Dowiedz się, jak najlepiej wykorzystać to doświadczenie.

Isabel Catalán

Isabel Catalán

5 min czytania

Wielki Tydzień w Rzymie

Watykan, Rzym | ©Juan Carlos Benito

Podróż do Rzymu podczas Wielkanocy to jeden z najlepszych okresów na odwiedzenie stolicy Włoch Wiosenna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, święta są dłuższe, a miasto zmienia się, wydobywając swoją bardziej duchową stronę.

Zobaczenie Wielkiego Tygodnia w Rzymie na żywo jest bez wątpienia jednym z doświadczeń, które musisz przeżyć podczas podróży do Rzymu. Podoba Ci się ten pomysł? W tym poście opowiem Ci, jak wyglądają te święta w stolicy Włoch i jak możesz cieszyć się tym wyjątkowym wydarzeniem w mieście. Zaczynajmy!

Jak zdobyć bilety na Wielkanoc w Rzymie?

Udział w Wielkim Tygodniu w Rzymie| ©Hogar de la Madre
Udział w Wielkim Tygodniu w Rzymie| ©Hogar de la Madre

Udział w wydarzeniach religijnych Wielkiego Tygodnia w Rzymie jest bezpłatny, ale bilet należy nabyć z dużym wyprzedzeniem, ponieważ popyt jest bardzo wysoki, a liczba miejsc ograniczona.

Aby otrzymać bilet, należy skontaktować się z Prefekturą Domu Papieskiego faksem, wyrażając zainteresowanie uczestnictwem w jednym z wydarzeń religijnych Wielkiego Tygodnia w Rzymie i podając następujące szczegóły:

  • Data audiencji generalnej lub celebracji liturgicznej
  • Liczba zamówionych biletów
  • Imię i nazwisko / grupa
  • Adres e-mail
  • Adres pocztowy
  • Telefon i faks

Po otrzymaniu wniosku Watykan poinformuje Cię pocztą na Twój adres domowy i wyśle Ci powiadomienie z informacją, gdzie możesz się udać po przyjeździe do Rzymu, aby dowiedzieć się, czy ostatecznie przyznano Ci bilety, czy też niestety nie ma wolnych miejsc ze względu na dużą liczbę wniosków o udział w uroczystościach religijnych.

Moja rada jest taka, aby spróbować złożyć wniosek z jak największym wyprzedzeniem (6 do 3 miesięcy przed podróżą do Rzymu) i poprosić o kilka biletów, ponieważ połączenie tych dwóch czynników da ci większą szansę na osiągnięcie celu.

Zarezerwuj wizytę w Watykanie z wyprzedzeniem

Co mogę zrobić, jeśli nie dostanę biletów na Wielki Tydzień w Rzymie?

Fasada Bazyliki Świętego Piotra| ©Mike McBey
Fasada Bazyliki Świętego Piotra| ©Mike McBey

Nie martw się! Jeśli nie dostaniesz biletów na wydarzenia religijne w Watykanie, zawsze możesz doświadczyć duchowości Wielkiego Tygodnia w Rzymie, planując inne ciekawe wydarzenia religijne w mieście. Sprawdź te pomysły!

  • Półprywatna wycieczka wielkanocna w Rzymie: Jest to wycieczka historyczno-religijna z przewodnikiem, koncentrująca się na Męce Pańskiej, podczas której można również zobaczyć jedne z najpiękniejszych kościołów, bazylik i katedr w Rzymie, a także niektóre święte relikwie związane z Wielkim Tygodniem.

  • Wycieczka po kościołach Rzymu: Jest to krótka piesza wycieczka po najpiękniejszych kościołach Rzymu. Doskonała okazja do poznania sztuki sakralnej Wiecznego Miasta, w tym przystanek na kawę w typowym miejscu Rzymu.

  • Prywatna wycieczka po katolickim Rzymie: Jest to prywatna wycieczka z przewodnikiem po kościołach i bazylikach Rzymu, którą można dostosować do własnych upodobań i preferencji.

Zarezerwuj wycieczkę po chrześcijańskich bazylikach

Jak mogę zobaczyć papieża z bliska podczas Wielkiego Tygodnia?

Papież Franciszek na audiencjach papieskich| ©RDMBP
Papież Franciszek na audiencjach papieskich| ©RDMBP

Najlepszym sposobem jest zdobycie bezpłatnych biletów na udział w uroczystościach religijnych Wielkiego Ty godnia, ale jeśli nie jest to możliwe, ponieważ nie ma już dostępnych miejsc, nie martw się, ponieważ masz więcej możliwości.

Ogólnie rzecz biorąc, większość turystów i pielgrzymów odwiedzających Watykan ma dwie opcje, aby osobiście zobaczyć papieża: środowe audiencje papieskie (na które również wymagane są bilety) i niedzielny Anioł Pański (na który nie potrzebujesz biletu, po prostu udaj się na Plac Świętego Piotra w południe).

W poście Audiencja papieska w Rzymie opowiadam o tym doświadczeniu, którego nie możesz przegapić podczas wizyty w Rzymie, niezależnie od tego, czy jesteś osobą religijną, czy nie.

Zarezerwuj bilety na audiencję papieską

Jak wygląda Wielki Tydzień w Rzymie?

Świętowanie Niedzieli Palmowej| ©Davide Meloni
Świętowanie Niedzieli Palmowej| ©Davide Meloni

W krajach o kulturze katolickiej Wielki Tydzień obchodzony jest z wielką pobożnością, ale każdy kraj świętuje go w inny sposób, zgodnie z własnymi zwyczajami i tradycjami. Ale jak obchodzony jest Wielki Tydzień w Rzymie? Przyjrzymy się temu szczegółowo poniżej.

Rozpoczyna się Niedzielą Palmową

W Rzymie obchody Wielkiego Tygodnia rozpoczynają się w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu Niedzielą Palmową, która wyznacza początek Wielkiego Tygodnia.

Tego dnia na Placu Świętego Piotra w Watykanie papież odprawia mszę upamiętniającą triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, a na jego pamiątkę błogosławione są gałązki oliwne niesione przez wiernych.

W Niedzielę Palmową ceremonia religijna kończy się modlitwą Anioł Pański o godzinie 12:00 z papieżem z okna jego gabinetu w Pałacu Apostolskim w Watykanie.

Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Jest to tłumne wydarzenie, więc mszy będzie można wysłuchać tylko na stojąco.

Wielki Czwartek, dzień upamiętniający "Ostatnią Wieczerzę"

Od Wielkiego Czwartku rozpoczynają się najważniejsze wydarzenia religijne Wielkiego Tygodnia.

W tym dniu papież ponownie odprawia kolejną mszę upamiętniającą " Ostatnią Wieczerzę" Chrystusa przed Jego męką, podczas której ustanowił sakrament "Eucharystii", aby pamiętać o Jego ofierze na krzyżu dla zbawienia dusz w nadchodzących stuleciach.

Msza kończy się umyciem nóg przez papieża wraz z grupą kapłanów, przypominając moment, w którym Chrystus umył nogi swoim apostołom jako symbol pokory i przykład służby innym.

Jana na Lateranie, pierwszym kościele zbudowanym w Rzymie na polecenie cesarza Konstantyna Wielkiego w IV wieku n.e. i jednym z najpiękniejszych w mieście.

Z portyku głównej fasady św. Jana na Lateranie papież udziela błogosławieństwa w każdy Wielki Czwartek i żegna się z zebranymi tam wiernymi.

W Wielki Piątek warto wziąć udział w pięknej Drodze Krzyżowej.

Celebracja Via Crusis| ©HEBE COSTA
Celebracja Via Crusis| ©HEBE COSTA

W Wielki Piątek celebruje się Mękę Pańską, więc w świątyniach katolickich nie odprawia się mszy, ale w piątkowy wieczór (czas śmierci Chrystusa na krzyżu) odbywa się liturgia Męki Pańskiej, a o zmroku ma miejsce najbardziej poruszający akt religijny Wielkiego Tygodnia w Rzymie: Via Crucis, która prowadzi z wnętrza Koloseum do Świątyni Wenus na Palatynie.

Papież prowadzi tę uroczystą procesję w towarzystwie innych kapłanów i setek wiernych, którzy idą ulicami Rzymu, aby upamiętnić Kalwarię Pana na Golgotę, gdzie został ukrzyżowany. Na każdej ze stacji składających się na Drogę Krzyżową czytane są różne fragmenty Ewangelii, zachęcające do refleksji i skupienia.

Droga Krzyżowa w Wielki Piątek jest jednym z najbardziej poruszających momentów Wielkiego Tygodnia w Rzymie ze względu na jej głębokie znaczenie religijne, ale także ze względu na piękny krajobraz starożytnych zabytków i ruin, które są oświetlone światłem pochodni niesionych przez wiernych.

Wielka Sobota: dzień ciszy, medytacji i skupienia

W Wielką Sob otę w ciągu dnia kościoły Rzymu nie odprawiają mszy, ponieważ są w żałobie. Jest to czas skupienia, medytacji i upamiętnienia samotności Dziewicy Maryi, matki Chrystusa.

Wszystko zmienia się po północy, kiedy na Placu Świętego Piotra odprawiana jest Msza Wigilijna. W tym religijnym akcie w atrium rozpalany jest ogień, który po pobłogosławieniu służy do zapalenia dużej świecy paschalnej przedstawiającej Zmartwychwstałego Chrystusa. Z kolei jej płomień służy do zapalenia wszystkich świec, które oświetlą kościół jako symbol nadziei i radości.

Wielka impreza w Niedzielę Wielkanocną w Rzymie!

Znane również jako Niedziela Wielkanocna, jest to centralne święto chrześcijaństwa, podczas którego upamiętnia się zmartwychwstanie Chrystusa.

Miasto jest przepełnione radością w Niedzielę Wielkanocną! Tego dnia, wczesnym rankiem, papież odprawia Mszę Świętą na Placu Świętego Piotra, gdzie celebrowana jest Eucharystia Wielkanocna. Ponadto zapalana jest świeca paschalna, symbolizująca światło zmartwychwstałego Chrystusa, która pali się przez cały dzień.

Na zakończenie wydarzenia papież udziela Rzymowi i całemu światu papieskiego błogosławieństwa znanego jako Urbi et Orbi z balkonu Bazyliki Świętego Piotra. Tego samego błogosławieństwa papież udziela w Boże Narodzenie.

Odkryj Watykan, epicentrum Wielkiego Tygodnia w Rzymie

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie| ©Paul Macdonald
Bazylika Świętego Piotra w Watykanie| ©Paul Macdonald

Oprócz znaczenia religijnego jako siedziby Kościoła katolickiego, Watykan ma wiele do zaoferowania pod względem historii i sztuki, co czyni go jedną z najważniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych Rzymu.

Co można zobaczyć w Watykanie?

I wiele więcej!

Abyś wiedział wszystko, co możesz zrobić i zobaczyć w Watykanie, przed podróżą do Rzymu polecam przeczytać ten post ze wszystkim, co Watykan ma do zaoferowania podczas wizyty w "Wiecznym Mieście". Następnie możesz zdecydować, czy chcesz odkrywać go we własnym tempie, czy wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem.

Jest tak wiele fascynujących rzeczy do zobaczenia, że zaniemówisz - będziesz chciał tu wrócić!

Zarezerwuj bilety z pominięciem kolejki do Watykanu