Praga w 1 Dzień: przewodnik po maksymalnym wykorzystaniu swojej wizyty

Praga w 1 Dzień: przewodnik po maksymalnym wykorzystaniu swojej wizyty

Więcej o: Praga w 1 Dzień: przewodnik po maksymalnym wykorzystaniu swojej wizyty

Nie da się ukryć, że zaledwie 24 godziny na wszystko, co Praga ma do zaoferowania, to zbyt mało czasu. Miasto jest jednym z najciekawszych w całej Europie i zawsze lepiej jest poświęcić kilka dni więcej na jego lepsze poznanie.

Nie należy się jednak zniechęcać mając tylko jeden dzień. Przy odrobinie organizacji, bardzo wczesnej pobudce i pośpiechu, możliwe jest zobaczenie przynajmniej głównych miejsc, które stolica Czech ma do zaoferowania swoim gościom. Ta trasa obejmuje trzy obowiązkowe zabytki: Zamek, Dzielnicę Żydowską oraz Most Karola i jego okolice.

Odwiedź Zamek Praski, aby rozpocząć dzień w mieście.

Zamek Praski| ©Govisity
Zamek Praski| ©Govisity

Biorąc pod uwagę niewielką ilość dostępnego czasu, warto wcześniej dowiedzieć się , jak dostać się do Zamku Praskiego. Gdy już wiesz, jak się tam dostać, pamiętaj, że będziesz musiał przybyć bardzo wcześnie, aby jak najlepiej wykorzystać dzień i uniknąć najbardziej zatłoczonych godzin. W tym celu należy wcześniej sprawdzić godziny otwarcia Zamku Praskiego.

Zamek Praski sam w sobie jest niemal małym, otoczonym murem miastem. Wewnątrz można zobaczyć uliczki, fantastyczny ogród i budynki, których nie można przegapić. Wśród tych ostatnich znajduje się katedra św. Wita, w której warto zwrócić uwagę na słynną kaplicę św. Wacława i klejnoty koronne.

W zależności od czasu i rodzaju zakupionego biletu na Zamek Praski, warto również wspiąć się na wieżę katedry, aby podziwiać widoki. Ze szczytu można zobaczyć Most Karola i całe stare miasto.

Kolejnym obowiązkowym budynkiem jest Pałac Królewski, w którym mieszkali czescy królowie i niektórzy cesarze rzymscy. Ponadto na terenie zamku znajdują się również inne zabytki, takie jak Biała Wieża, Wieża Daliborka i Klasztor św.

Zwiedzanie zamku z przewodnikiem czy na własną rękę?

Aby zobaczyć ten zabytek bardziej efektywnie i z informacjami o każdym z jego zakątków, dobrym pomysłem może być zarezerwowanie wycieczki z przewodnikiem po Zamku Praskim.

Oczywiście zwiedzanie można również przeprowadzić kupując bilety na własną rękę (zobacz tutaj ceny biletów na Zamek Praski), ale wtedy należy bardzo dobrze zmierzyć czas spędzony w każdym obszarze i wcześniej zapoznać się z historią zamku, aby dowiedzieć się więcej o tym, co się widzi.

Kup bilet do Zamku Praskiego

Odkryj Złotą Uliczkę, jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Pradze.

Złota uliczka| ©Jorge Valenzuela A
Złota uliczka| ©Jorge Valenzuela A

Nadal wewnątrz kompleksu zamkowego znajduje się mała uliczka, która jest zdecydowanie jedną z najbardziej urokliwych w całym mieście: Złota Uliczka.

Uliczka ma kilka XVI-wiecznych domów pomalowanych na różne kolory, które są obecnie zajęte przez sklepy, w których można znaleźć różnego rodzaju towary i pamiątki.

Chociaż istnieją różne legendy na temat pochodzenia tej uliczki, takie jak ta, która mówi, że była ona zamieszkana przez alchemików próbujących zamienić metale w złoto, prawda jest taka, że domy zostały zbudowane, aby pomieścić 24 strażników zamku.

Później domy zostały zajęte przez kilku złotników, dlatego też nadano jej nazwę Złotej Alei. Jako ciekawostka, słynny pisarz Franz Kafka mieszkał przez rok pod numerem 22.

Zarezerwuj wycieczkę po Pradze z Franzem Kafką

Spaceruj po Malej Stranie i odkryj wszystkie jej zakamarki

Malá Strana| ©Jorge Franganillo
Malá Strana| ©Jorge Franganillo

Po opuszczeniu kompleksu zamkowego trasa wycieczki prowadzi przez jedną z najciekawszych dzielnic miasta: Malą Stranę lub Małą Stranę. Dzielnica ta jest jedną z najbardziej historycznych w całej Pradze, a spacer jej ulicami oznacza odkrywanie wspaniałych miejsc niemal na każdym kroku.

Najważniejszą ulicą w dzielnicy jest Nerudova, nazwana tak, ponieważ była rezydencją pisarza Jana Nerudy. Idąc w dół stromego zbocza od zamku w kierunku Kolumny Dżumy, można dostrzec kilka zabytkowych budynków i starych pałaców, takich jak ambasada włoska czy Pałac Morzin.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w tej dzielnicy jest plac Malá Strana, na którym znajduje się kościół św. Stamtąd podążamy ścieżką w kierunku wyspy Kampa, z której roztacza się jeden z najlepszych widoków na miasto. Po drodze natkniesz się na słynną ścianę Johna Lennona, mural namalowany przez młodych Czechów w hołdzie piosenkarzowi po jego zabójstwie.

Ze względu na brak czasu trudno jest dokładnie zbadać Kampa Park, ale warto przynajmniej sprawdzić widoki przed kontynuowaniem wzdłuż brzegu rzeki w kierunku mostu Manes.

Zarezerwuj wycieczkę z przewodnikiem po Pradze

Zachwyć się najwęższą ulicą w mieście

Najwęższa ulica Pragi| ©Dimitrij Ovčinnikov
Najwęższa ulica Pragi| ©Dimitrij Ovčinnikov

Podczas wycieczki, oprócz innych interesujących budynków, natkniesz się na ciekawostkę miasta: najwęższą ulicę w Pradze. W rzeczywistości nie była ona pierwotnie pomyślana jako ulica, ale jako przerwa przeciwpożarowa między domami, aby zapobiec pożarom niszczącym okolicę, jak to miało miejsce w 1541 roku.

Ulica mierzy zaledwie 77 centymetrów w najwęższym miejscu i ma 50 metrów długości. Te cechy oznaczały, że dostęp do ulicy musiał być regulowany za pomocą sygnalizacji świetlnej, aby piesi w obu kierunkach nie zbiegali się.

Zgub się w Josefovie, praskiej dzielnicy żydowskiej

Przez dzielnicę żydowską| ©Luis Villa del Campo
Przez dzielnicę żydowską| ©Luis Villa del Campo

Podążając wzdłuż rzeki wzdłuż brzegu Malej Strany, dojdziesz do mostu Mánes, przez który przejdziesz, aby rozpocząć wizytę w praskiej dzielnicy żydowskiej, znanej jako Josefov.

Dzielnica ta powstała w średniowieczu, po przybyciu społeczności żydowskiej do Pragi w X wieku. Najstarsza synagoga pochodzi z 1270 roku i jest jedną z synagog, które nadal można zwiedzać. Przez kilka stuleci dzielnica ta była w rzeczywistości gettem, z którego trudno było wyjść, ponieważ dopiero w XIX wieku uznano prawa Żydów i pozwolono im mieszkać w jakimkolwiek innym obszarze.

Chociaż można wynająć wycieczkę z przewodnikiem po dzielnicy żydowskiej, przy tej okazji presja czasu utrudnia zobaczenie wszystkiego, więc będziesz musiał zadowolić się odwiedzeniem tylko niektórych z sześciu synagog, które istnieją w okolicy.

  • Synagoga Hiszpańska: została zbudowana w 1868 roku, a jej nazwa pochodzi od mauretańskiej dekoracji przypominającej Alhambrę w Granadzie. Obecnie mieści się w niej wystawa poświęcona życiu społeczności żydowskiej.
  • Synagoga Pinkasa: znajdująca się przy wejściu na Cmentarz Żydowski synagoga zawiera nazwiska 77 297 Żydów z ówczesnej Czechosłowacji, którzy zginęli z rąk nazistów. Będzie można również zobaczyć kilka rysunków wykonanych przez dzieci, które przebywały w pobliskim obozie koncentracyjnym Terezin. Polecam, aby wycieczka do Terezina była obowiązkowym punktem podczas następnej wizyty w mieście.
  • Stara-Nowa Synagoga: jest to najstarszasynagoga w Europie, która nadal pełni funkcję religijną. Jest to również jeden z pierwszych gotyckich budynków w Pradze.

Wejście do synagog

Istnieje jeden bilet wstępu, który uprawnia do odwiedzenia wszystkich synagog (z wyjątkiem Synagogi Staronowej, którą należy zakupić osobno) oraz Cmentarza Żydowskiego.

Wraz z biletem wstępu otrzymasz małą mapę dzielnicy, która jest bardzo przydatna do znalezienia wszystkich interesujących miejsc.

Zarezerwuj wycieczkę po dzielnicy żydowskiej

Wejście na Stary Cmentarz Żydowski

Praski Cmentarz Żydowski| ©Midnight Believer
Praski Cmentarz Żydowski| ©Midnight Believer

Wszystko, co można zobaczyć na Cmentarzu Żydowskim sprawia, że jest to jedno z najciekawszych miejsc w Pradze. Zbudowany w XV wieku, przez 300 lat był obowiązkowym miejscem pochówku dla wszystkich Żydów w mieście.

Niewielki rozmiar cmentarza, na którym szacuje się, że pochowano ponad 100 000 osób, oznaczał, że ciała musiały być układane jedno na drugim.

Obecnie zachowało się około 12 000 nagrobków, w tym nagrobki rabina Judy Loewa, twórcy praskiego Golema, rabina Davida Oppenheima oraz matematyka, astronoma i historyka Davida Gansa.

Wejście na cmentarz żydowski

Jeśli kupiłeś bilet łączony z synagogami, nie będziesz musiał płacić nic więcej za wizytę na cmentarzu. Jeśli tego nie zrobiłeś, zawsze możesz kupić indywidualny bilet na zwiedzanie grobowców.

Przekąska w dzielnicy żydowskiej

Jedzenie w Naše Maso.| ©PaddyOL
Jedzenie w Naše Maso.| ©PaddyOL

Aby naładować baterie bez marnowania zbyt wiele czasu, polecam zjeść w ciekawym miejscu znajdującym się w dzielnicy żydowskiej, Naše Maso.

Jak wyjaśniłem w moim artykule o praskich restauracjach, miejsce to jest w rzeczywistości sklepem mięsnym, który przygotowuje różne dania mięsne na miejscu, dzięki czemu można je zjeść od razu.

Mięso, które sprzedają, czy to jako burgery, kiełbaski, tatar czy inne przetwory, jest wysokiej jakości. Jedynym problemem jest jego niewielki rozmiar i trudność w znalezieniu wolnego miejsca.

Zarezerwuj wycieczkę kulinarną

Wspinaczka na Gunpowder Tower

Wieża prochowa| ©maggiejp
Wieża prochowa| ©maggiejp

Opuszczając dzielnicę żydowską, wkraczamy na Stare Miasto. Jednym z pierwszych zabytków, które można zobaczyć, jest Baszta Prochowa, jedna ze starych bram praskiego muru miejskiego.

Brama ta była wejściem używanym przez czeskich królów, gdy udawali się na ceremonię koronacji, więc jest uważana za początek Drogi Królewskiej, która kończyła się na zamku.

Jeśli chcesz, możesz wspiąć się na platformę widokową znajdującą się 44 metry nad poziomem morza, ale jeśli planujesz później wspiąć się na wieżę na Rynku Staromiejskim, nie musisz tego robić.

Zarezerwuj prywatną wycieczkę

Zanurz się w pięknie Rynku Staromiejskiego bez pośpiechu.

Rynek Starego Miasta.| ©Jorge Franganillo
Rynek Starego Miasta.| ©Jorge Franganillo

Rynek Staromiejski jest bez wątpienia najbardziej imponującą przestrzenią w Pradze, z wyjątkiem zamku i Mostu Karola. Można powiedzieć, że wszystkie budynki otaczające rynek są naprawdę imponujące i warto wybrać się na spokojny spacer po jego obwodzie, aby je podziwiać.

Przy wejściu na rynek znajduje się słynny kościół Tyn, zbudowany w XIV wieku na miejscu małej kaplicy w tym samym miejscu. W stylu gotyckim, był to projekt stworzony przez mieszczaństwo tej części Pragi, aby konkurować z katedrą św. Wita, znajdującą się po drugiej stronie rzeki.

Należy pamiętać, że fasada nie jest widoczna z placu, choć jej dwie imponujące wieże są. Wewnątrz pochowany jest jeden z najsłynniejszych astronomów w historii: Tycho Brahe.

Na tym samym placu nie można pominąć starego ratusza, gdzie znajduje się miejski zegar astronomiczny, na który polecam kupić bilety z wyprzedzeniem. Ta sama wieża, w której znajduje się zegar, ma w najwyższym punkcie, na wysokości około 70 metrów, punkt widokowy, z którego można zobaczyć całe stare miasto.

Jednak najbardziej charakterystyczną cechą budynku jest zegar astronomiczny, trzeci najstarszy w Europie. Mechanizm ten został dodany do wieży na początku XV wieku i dziś co godzinę przyciąga setki turystów, którzy próbują zobaczyć "Spacer Apostołów", postacie, które wyłaniają się z jego wnętrza, jakby paradowały.

Zarezerwuj bilety na praski zegar astronomiczny

Spacer wzdłuż ulicy Karlova

Ulica Karlova, Praga.| ©Livian Navarro
Ulica Karlova, Praga.| ©Livian Navarro

Po poświęceniu wystarczającej ilości czasu na obejrzenie Rynku Staromiejskiego, warto przespacerować się jedną z najważniejszych ulic Pragi, ulicą Karlova.

Ta kręta, zamknięta dla ruchu kołowego ulica łączy dwie historyczne dzielnice miasta, Stare Mesto i Malá Strana. Jeśli wybrałeś się na wycieczkę po Pradze, z pewnością przechodziłeś wzdłuż niej podczas spaceru, który czasami nie jest wcale łatwy ze względu na dużą liczbę turystów.

Pomimo tłumów, ulica Karlova jest warta spaceru, aby zobaczyć gotyckie i renesansowe domy i zatrzymać się przed niektórymi witrynami sklepowymi.

Cała ulica jest pełna sklepów i kawiarni, więc może być dobrym miejscem na przerwę na kawę.

Podczas spaceru warto zatrzymać się, aby przyjrzeć się bliżej kilku budynkom. Tutaj znajduje się pierwsza kawiarnia w mieście, zwana Złotym Wężem, która została otwarta w 1713 roku, a obecnie została przekształcona w restaurację.

Również pod numerem 44 znajduje się Karlova Crystal, imponujący sklep specjalizujący się w czeskich kryształach. Wreszcie pod numerem 3/175 można podziwiać fasadę Domu Złotej Studni, ozdobioną wspaniałymi barokowymi stiukami.

Zarezerwuj wycieczkę po Starym Mieście i lochach

Przejdź przez Most Karola

Most Karola| ©A.Savin
Most Karola| ©A.Savin

Nikt nie może opuścić Pragi bez przejścia przez Most Karola, najpiękniejszy ze wszystkich mostów łączących dwa brzegi Wełtawy, przynajmniej raz.

Wśród rzeczy do zobaczenia na Moście Karolabarokowe posągi po bokach mostu, które konkurują o uwagę ze wszystkimi ulicznymi wykonawcami, którzy ustawiają się w okolicy.

Jedną z zalet przechodzenia przez most o późniejszej porze dnia jest to, że tłumy są zwykle mniejsze, chociaż w sezonie różnica jest minimalna. Jeśli masz szczęście, pozwoli Ci to zatrzymać się i podziwiać fantastyczne widoki na Zamek Praski. W zależności od pory dnia, możesz nawet zobaczyć jego sylwetkę oświetloną, tworząc magiczne wrażenie.

Zarezerwuj nocną wycieczkę po Pradze

Rejs po Wełtawie z kolacją w cenie lub wycieczka z duchami

Rejs po Wełtawie| ©Ouael Ben
Rejs po Wełtawie| ©Ouael Ben

Na zakończenie tego intensywnego dnia zwiedzania zaproponuję kilka alternatyw. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jesteś zmęczony i oczywiście od twoich upodobań.

  • Spokojny spacer wzdłuż brzegów rzeki: pierwszą opcją jest po prostu spacer wzdłuż brzegów Wełtawy. Bez względu na to, wzdłuż którego brzegu będziesz spacerować, zawsze znajdziesz wspaniałą atmosferę, ponieważ wokół niego gromadzi się duża liczba ludzi. W zależności od tego, jak ciemno jest, można również wybrać się na spacer po Střelecký ostrov, parku położonym na jednej z małych wysp wzdłuż rzeki.
  • Rejs po rzece z kolacją: jednym z najbardziej romantycznych planów na zakończenie dnia jest mały rejs po Wełtawie, który obejmuje kolację Oprócz delektowania się jedzeniem i fantastycznymi widokami, po drodze często rozbrzmiewa muzyka na żywo i odbywają się tańce.
  • Wycieczka z duchami: Praga, ze swoim urbanizmem i historią, skrywa kilka legend i naprawdę makabrycznych wydarzeń. Jeśli lubisz dreszczyk emocji, możesz wybrać się na jedną z wycieczek, które zabiorą Cię do najmroczniejszej części miasta.

Zarezerwuj rejs z kolacją

Poruszanie się po Pradze

Praski tramwaj| ©Jorge Franganillo
Praski tramwaj| ©Jorge Franganillo

W przypadku jednodniowej wycieczki najlepszym sposobem na poruszanie się po Pradze jest chodzenie pieszo, co nie powinno stanowić żadnego problemu. Jeśli jednak chcesz dostać się do Zamku Praskiego transportem publicznym lub musisz skorzystać z transportu publicznego, aby wrócić do hotelu, oto opcje:

  • Tramwaj: jest to prawdopodobnie najlepszy sposób na poruszanie się po Pradze, ponieważ jest to jedyny środek transportu, który dociera do niektórych części Starego Miasta. Tramwaje kursują 24 godziny na dobę, choć częstotliwość linii nocnych jest nieco niższa.
  • Metro: choć również działa bardzo dobrze, ma tę wadę, że nie dociera do niektórych z najczęściej odwiedzanych obszarów stolicy Czech, a także nie ma usług w nocy.
  • Autobusy: Podobnie jak tramwaje, autobusy miejskie kursują 24 godziny na dobę. Są najlepszą opcją, jeśli chcesz podróżować do obszarów dość oddalonych od centrum.

Jeśli jednak chcesz w pełni wykorzystać swój pobyt w stolicy Czech, polecam zakup karty turystycznej Prague CoolPass, która obejmuje wycieczkę autobusem turystycznym, rejs po rzece, bilety do 60 atrakcji turystycznych i ciekawe zniżki.

Kup kartę Prague CoolPass

Wymiana pieniędzy w Pradze

Korona czeska| ©Francisco Gonzalez
Korona czeska| ©Francisco Gonzalez

Chociaż Republika Czeska jest członkiem Unii Europejskiej, kraj ten zdecydował się zachować własną walutę, koronę. Oznacza to, że będziesz musiał wymienić trochę pieniędzy, aby móc pozwolić sobie na niektóre płatności.

Moja pierwsza rada to nie wymieniać pieniędzy na lotnisku, ponieważ kurs jest gorszy niż w kantorach w centrum miasta, a zwłaszcza w dzielnicy żydowskiej.

Dobrą opcją na krótszy pobyt jest płacenie prawie za wszystko kartą i rozmienianie tylko niewielkiej kwoty, aby zapłacić za bilet komunikacyjny (automaty akceptują tylko monety), okazjonalne drobne wydatki lub nawet jeśli musisz iść do publicznej toalety (gdzie zwykle trzeba zapłacić niewielką opłatę).