Więcej o: Rzeczy do zrobienia w Krakowie w 2 dni
Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytkowe centrum miasta, dzielnica żydowska z wielowiekową historią i coraz bardziej ożywiona atmosfera to tylko niektóre z wielu powodów, dla których warto odwiedzić Kraków. Dwa dni to minimalny czas, jaki powinieneś spędzić w mieście, aby zobaczyć większość jego atrakcji.
Dzień 1: Poznaj Stare Miasto, średniowieczne historyczne centrum Krakowa

Obszar średniowiecznego historycznego centrum Krakowa jest bez wątpienia najczęściej odwiedzany przez turystów. Wewnątrz starego miasta otoczonego murami znajduje się wiele zabytków, kościołów i budynków, których nie można przegapić, a także duża liczba sklepów i restauracji.
Brukowane uliczki, wyłożone pięknymi pastelowo pomalowanymi domami, są idealne do spacerów, a na każdym kroku będziesz zaskoczony.
Najlepszą opcją na tę wycieczkę jest zarezerwowanie wycieczki z przewodnikiem, ale można też zrobić to na własną rękę.
Wejdź do historycznego centrum przez Bramę Floriańską i odkryj Barbakan oraz mury miejskie
Aby wejść na Stare Miasto, udaj się przed Plac Matejki, gdzie stoi konny pomnik Władysława II, jednego z królów Polski. Zespół ten znany jest jako Pomnik Grunwaldzki.
Przez wieki Stare Miasto było otoczone murami, z których pozostało zaledwie kilkaset metrów. Wejście do miasta stanowiła Brama Floriańska, zbudowana w XIII wieku. Dziś jest to jedyna zachowana brama i stanowi idealne miejsce na rozpoczęcie zwiedzania historycznego centrum.
W okolicy, zanim zagłębisz się w średniowieczne centrum, możesz również zobaczyć wieżę stolarzy, wieżę stolarzy i część starego muru miejskiego.
Spacer wzdłuż ulicy Floriańskiej

Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki jest ulica Floriańska, która prowadzi od Barbakanu (fortyfikacji z końca XV wieku, w której dziś odbywają się wystawy) do serca średniowiecznego miasta.
Ulica ta jest nie tylko najbardziej znana w Krakowie, ale także w całej Polsce, ponieważ każdy jej metr jest pełen uroku. Choć obecnie pełna jest sklepów, kawiarni i restauracji, to mieszczą się one w starych budynkach, które zachwycają:
- Dom Matejki, numer 41 na ulicy. Ten dom był rezydencją słynnego malarza o tym samym nazwisku, a dziś znajduje się w nim muzeum z jego pracami oraz niektórymi przedmiotami wojskowymi i strojami historycznymi, które sam zebrał.
- Kawiarnia Jama Michalika, miejsce spotkań miejskich artystów i dziennikarzy w XIX wieku. Wnętrze jest urządzone w stylu secesyjnym i warto je zobaczyć.
- Hotel Pod Roza z XVI-wiecznym renesansowym portalem i inne zabytkowe domy wzdłuż ulicy to kolejne miejsca, na które warto zwrócić uwagę podczas spaceru.
Rynek Główny, serce Starego Miasta

Na końcu ulicy Floriańskiej znajduje się krakowski Rynek, bez wątpienia najbardziej znane miejsce w całym Krakowie. Budynki na Rynku, zarówno te, które można zwiedzać, jak i te, których nie można, są warte odwiedzenia.
Na Rynku, na którym w okresie Bożego Narodzenia w Krakowie odbywa się wspaniały jarmark bożonarodzeniowy, a w okresie wielkanocnym stragany z rękodziełem z różnych sąsiednich krajów, znajduje się kilka atrakcji, którym warto przyjrzeć się bliżej:
- Bazylika Mariacka: jeden z najważniejszych kościołów w Krakowie. Można wspiąć się na jej wieże, aby podziwiać widoki.
- Giełda Sukiennicza: ten dawny rynek mieści dwa różne muzea i stragany z pamiątkami.
- Wieża Ratuszowa: zbudowana w XVI wieku, można wspiąć się na platformę widokową, na której się znajduje, choć należy być przygotowanym na wąskie schody liczące ponad 100 stopni.
Porada Joaquína:
Co godzinę w jednej z wież Bazyliki Santa María otwierają się małe drzwi, z których wychodzi trębacz i gra krótką melodię. Jeśli jesteś w okolicy, jest to fajny czas na spędzenie czasu na placu.
Zjedz coś w okolicy
To może być dobry czas na naładowanie baterii. Abyś nie musiał zbytnio oddalać się od trasy, proponuję zjeść w jednej z tych restauracji znajdujących się w pobliżu placu:
- Milkbar Tomasza: to miejsce jest czymś w rodzaju bardziej nowoczesnej wersji tradycyjnych polskich barów mlecznych. Ceny są bardzo niskie, a obsługa bardzo szybka. Kolejną zaletą jest menu w języku angielskim. Znajduje się na ulicy Świętego Tomasza.
- Chłopskie Jadło: choć cena jest wysoka jak na polskie standardy (około 15 euro za osobę), ta tradycyjna restauracja jest tego warta, zwłaszcza że znajduje się w centrum miasta. Można tu zamówić wszystko, od typowych pierogów po zupę żurek. Znajduje się przy ulicy Grodzkiej 9.
Porada Joaquína:
Pora lunchu w Polsce jest wcześniejsza niż w Hiszpanii. Zazwyczaj obiad podawany jest około godziny 13:00, choć w większości miejsc nie będzie żadnych problemów, jeśli przyjdziesz godzinę później.
Podążaj śladami Kopernika w Collegium Maius

Nadal w obrębie historycznego centrum znajduje się Collegium Maius. Budynek, który był kilkakrotnie odnawiany, został zbudowany w XV wieku i przez jego sale przewinęły się ważne osobistości, takie jak Mikołaj Kopernik.
Zwiedzanie wnętrza, które może odbywać się tylko z przewodnikiem, jest naprawdę interesujące. W jego salach można zobaczyć dużą liczbę obiektów związanych z niemal wszystkimi dziedzinami wiedzy: fizyką, chemią, meteorologią, kartografią i oczywiście astronomią.
Kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania jest dziedziniec budynku z fontanną. Po jednej stronie znajduje się stary zegar, który otwiera się co dwie godziny, odsłaniając szereg drewnianych figurek paradujących w rytm muzyki.
Zapomnij o czasie na Wawelu
Następny przystanek na trasie znajduje się na szczycie niewielkiego wzgórza. Jest to Wawel, 1000-letnia fortyfikacja, w której do XVII wieku mieściła się dawna siedziba polskiej rodziny królewskiej.
Polecam zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem po Wawelu, aby dogłębnie poznać pokoje, które można tam zwiedzić:
- Wawel Zaginiony: wystawa poświęcona historii wzgórza znajdująca się w podziemiach pałacu.
- Pokoje Państwowe- kilka pomieszczeń z meblami, obrazami, gobelinami i innymi oryginalnymi przedmiotami z pałacu.
- Apartamenty Królewskie: pokoje, w których rezydowała rodzina królewska.
- Skarbiec i Zbrojownia: jak sama nazwa wskazuje, można tu zobaczyć biżuterię, broń i zbroje.
Oprócz zwiedzania wnętrz, zamek posiada również zewnętrzny ogród, który jest warty spokojnego spaceru.
Nie przegap katedry na Wawelu

Na terenie kompleksu zamkowego znajduje się imponująca katedra pod wezwaniem św. Stanisława, do której można wejść bezpłatnie. Jeśli jednak chcesz poznać ją dogłębnie i poznać jej historię, możesz to zrobić, wybierając opcję zwiedzania Wawelu z przewodnikiem, która obejmuje wejście do katedry.
Wewnątrz można zobaczyć Kaplicę Zygmuntowską, do której wstęp jest płatny, zbudowaną w pięknym renesansowym stylu i z piękną kopułą. Warto również zajrzeć do Mauzoleum św. Stanisława i krypty, w której pochowanych jest kilku królów kraju.
Jeśli chcesz, warto również wspiąć się na Wieżę Zygmuntowską i zobaczyć imponujący XVI-wieczny dzwon, który został zainstalowany w wieżach obronnych kompleksu.
Spacer ulicą Grodzką z powrotem na Rynek Główny.
Schodząc ze wzgórza, poszukaj początku ulicy Grodzkiej, jednej z najbardziej ruchliwych ulic w centrum. Oprócz sklepów i pięknych budynków, na tej ulicy znajduje się kościół św. Piotra i Pawła, jeden z najpiękniejszych w całym kraju, szczególnie ze względu na jego zewnętrzną dekorację. Piotra i Pawła, jeden z najpiękniejszych w całym kraju, zwłaszcza pod względem dekoracji zewnętrznej. Radzę spacerować tą ulicą we własnym tempie, a czasem wybrać się na jej równoległą ulicę Kanoniczą, aby podziwiać renesansowe domy i inne kościoły.
Pod koniec dnia zwiedzania wrócisz na Rynek. Pozostań tam, aby zobaczyć nocną iluminację i poszukaj miejsca na kolację.
Jeśli nadal masz trochę rytmu w ciele i chcesz cieszyć się najlepszą atmosferą miasta, nie przegap pub crawl w Krakowie. 5 godzin imprezowania non-stop!
Dzień 2: Żydowskie dziedzictwo Krakowa, od synagog po getto

Wielu turystów wybiera poranek drugiego dnia na wycieczkę do Auschwitz lub zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce. Jednak w Krakowie jest jeszcze wiele rzeczy do zobaczenia, zwłaszcza jeśli chcesz poznać miasto dogłębnie, więc wybór należy do Ciebie.
Na wypadek, gdybyś zdecydował się dokończyć zwiedzanie miasta, zarezerwowałem Dzielnicę Żydowską i pozostałości osławionego getta na drugi dzień.
Poznaj Kazimierz, tętniącą życiem dzielnicę żydowską
Po spokojnym śniadaniu wycieczka rozpocznie się w tej pięknej dzielnicy na południe od Wawelu. Obszar ten znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum, ale jeśli Twój hotel jest zbyt daleko lub po prostu nie masz ochoty na spacer, zawsze możesz wsiąść w tramwaj do wejścia na Kazimierz, żydowską dzielnicę Krakowa.
Kazimierz został założony jako niezależne miasto w XIV wieku, ale został włączony do Krakowa w XIX wieku. Od momentu powstania aż do II wojny światowej był miejscem zamieszkania społeczności żydowskiej. Dziś dzielnica jest domem dla drugiej co do wielkości kolekcji zabytków żydowskich na kontynencie, ustępując jedynie Pradze.
Aby dobrze poznać ten obszar, można wybrać się na wycieczkę po dzielnicy żydowskiej lub wędrować ulicami i odkrywać jej piękne zakątki. Jeśli wybierasz się w niedzielę, nie przegap targu antyków na placu Nowym.
Wejdź do Starej Synagogi, aby poznać kulturę żydowską w Krakowie

Wizyta w Starej Synagodze przy ulicy Szerokiej, najstarszej hebrajskiej świątyni w kraju, jest obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania Dzielnicy Żydowskiej.
Oprócz obejrzenia jej z zewnątrz, warto również wejść do środka, aby zobaczyć Muzeum Kultury Żydowskiej. Po uiszczeniu opłaty za wstęp będziesz mógł być świadkiem historii społeczności żydowskiej w Krakowie dzięki wystawionym przedmiotom. Dowiesz się o ich kulturze, sposobie ubierania się, świętach i, co może być najbardziej szokujące, o prześladowaniach, którym byli poddawani przez nazistów.
Oprócz przedmiotów i fotografii w muzeum, główną atrakcją wnętrza świątyni jest sala modlitewna z ołtarzem, na którym czytano Torę i niszą, w której przechowywano święte teksty.
Odkryj cmentarz synagogi Remuh
Kolejną synagogą na Kazimierzu, którą koniecznie trzeba odwiedzić, jest Synagoga Remuh (również za opłatą), zbudowana w XVI wieku. Chociaż jest to najmniejsza synagoga w okolicy, jest jedyną, która nadal zachowuje swoją funkcję religijną.
Za głównym budynkiem znajduje się bardzo interesujący cmentarz. Niestety, niektóre z najstarszych grobów zostały zniszczone przez Niemców, a ich szczątki wykorzystano jako kostkę brukową na ulicach.
Spaceruj po dzielnicy i zobacz Synagogę Izaaka i Synagogę Tempel
Spacerując ulicami dzielnicy, nie można przegapić dwóch innych synagog. Choć do obu można wejść, wystarczy zobaczyć je z zewnątrz.
Pierwsza z nich to Synagoga Izaaka, znajdująca się przy ulicy Kupa 18. Budynek o dość prostej architekturze został zbudowany w XVII wieku na zlecenie żydowskiego bankiera i kupca.
Drugą synagogą, którą warto odwiedzić jest Synagoga Tempel, ostatnia zbudowana na Kazimierzu pod koniec XIX wieku. Główną atrakcją świątyni są witraże.
Jedzenie w dzielnicy żydowskiej
Spacerując po dzielnicy bez wątpienia zauważyłeś dużą liczbę restauracji wzdłuż ulic. Te obok Starej Synagogi są nieco droższe, ale mają dobry wybór dań koszernych, które znajdziesz, jeśli zarezerwujesz kulinarną wycieczkę po Krakowie.
Jeśli wolisz coś mniej turystycznego, w okolicy nie brakuje opcji, takich jak prosta Restauracja Polakowski (na ulicy Miodowej) lub Kuchnia Domowa Sąsiedzi (na tej samej ulicy).
Wizyta w fabryce Oscara Schindlera

Aby dotrzeć do kolejnego punktu na trasie, należy opuścić Dzielnicę Żydowską i przekroczyć Wisłę przez most Powstańców Śląskich. Następnie należy kierować się na ulicę Lipową, gdzie znajduje się tak zwana Fabryka Schindlera.
Schindler był niemieckim biznesmenem, któremu udało się uratować życie ponad 1000 Żydów dzięki swojej fabryce sprzętu kuchennego. Dziś fabryka jest miejscem stałej wystawy "Kraków pod okupacją hitlerowską".
Wycieczka po fabryce Sch indlera pozwoli ci poznać historię miasta podczas II wojny światowej, a także niektóre przedmioty użyte podczas kręcenia filmu, który uczynił fabrykę sławną na całym świecie.
Pozostałości horroru w Podgórzu, żydowskim getcie
Wokół Fabryki Schindlera znajdują się pozostałości jednego z najbardziej przerażających miejsc, jakie istniały w Krakowie podczas II wojny światowej: żydowskiego getta. Naziści wysłali tam ponad 15 000 osób, aby, jak to określili, "oczyścić miasto z Żydów". Aby ich odizolować, zbudowali mur wokół 30 ulic, gdzie deportowani mieszkali w przeludnionych warunkach.
Podgórze, nazwa dzielnicy, w której znajdowało się getto, ma swoje centrum na placu Bohaterów. Postawiono tam pomnik składający się z 60 krzeseł, upamiętniający Żydów przesiedlonych na ten teren.
Na ulicy Lwowskiej i Limanowskiego można zobaczyć nieliczne pozostałości muru, który niegdyś otaczał żydowskie getto.
Wejdź do sklepu bohatera: Apteka pod Orłem
Na rogu placu Bohaterów znajduje się Apteka pod Orłem, znana z oporu jej właściciela przed opuszczeniem getta.
W przeciwieństwie do innych sklepikarzy w okolicy, farmaceuta wolał tam pozostać i uważa się, że pomógł uratować kilku Żydów, którzy zostali tam przeniesieni. Obecnie wewnątrz getta można obejrzeć wystawę poświęconą okrucieństwom nazistów.
Nie przegap fasady kościoła katolickiego św. Józefa
Kontynuując spacer wzdłuż samego brzegu rzeki, polecam przejść się ulicami prowadzącymi z dawnego getta, aż do kościoła katolickiego św. Chociaż jego wnętrze jest dość proste, nie powinieneś przegapić okazji, aby podziwiać jego wspaniałą fasadę.
Stąd musisz kontynuować spacer w kierunku rzeki, aż ponownie ją przekroczysz, tym razem przez Most Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Inną wysoce zalecaną opcją jest wsiadanie do krakowskiego autobusu turystycznego, aby zakończyć dzień zwiedzania, odwiedzając najciekawsze zakątki miasta i być może odkrywając nowe, które sprawią, że będziesz chciał wrócić.
Kolacja na Placu Nowym

Aby zakończyć trasę, należy wrócić na Kazimierz i dojść do Placu Nowego. W jego centrum znajduje się okrągły budynek, w którym mieściła się rzeźnia. Dziś jest pełen małych kiosków sprzedających jedzenie, zwłaszcza zapiekankę, rodzaj bagietki z grzybami i innymi dodatkami.
Wokół placu znajdują się również inne stragany oferujące wszystko, od grillowanych mięs po domowe kiełbaski. Nie ma lepszego miejsca na posiłek niż tutaj, na jednym z kilku krzeseł w okolicy lub na jednej z ławek na placu.