12 najlepszych rzeczy do zrobienia na Rynku Głównym w Krakowie
Żadna wycieczka po Krakowie nie byłaby kompletna bez wizyty na kultowym Rynku Głównego, ale co dokładnie można tam znaleźć? Dowiedz się poniżej, co można robić podczas wycieczki.

Główny Rynek Starego Miasta w Krakowie | ©Rynek Główny
Chociaż wielu turystów odwiedza to historyczne miejsce, aby poznać atrakcje i atrakcje turystyczne w okolicach Krakowa, takie jak zwiedzanie obozów koncentracyjnych w Auschwitz z Krakowa, prawda jest taka, że w samej starówce miasta znajdziesz setki interesujących zakątków.
W tym artykule skupimy się konkretnie na wszystkim, co można zobaczyć i zrobić podczas wizyty na krakowskim Rynku Głównego, znanym na całym świecie jako największy średniowieczny rynek w Europie.
1. Odwiedź Bazylikę Mariacką

Zwiedzanie Rynku Głównego rozpocznij od poznania prawdopodobnie najbardziej charakterystycznego zabytku w całej okolicy i być może najważniejszego centrum religijnego w całej Polsce. Bazylika Mariacka charakteryzuje się nierównymi wieżami frontowej fasady i zawiłą historią swojej budowy.
Jednak wnętrze bazyliki jest jeszcze bardziej imponujące niż jej fasada i otaczające ją legendy. W tym fascynującym dziele architektury gotyckiej zarówno ściany, jak i nawa główna bazyliki pokryte są niebieskimi i złotymi pióropuszami. Wypływają one ze ścian, pnąc się w kierunku absydy i gotyckich nisz. Perspektywa z ludzkiego punktu widzenia jest co najmniej imponująca.
Podejdź jak najbliżej ołtarza, aby z bliska podziwiać ołtarz Veita Stossa; jest to największy gotycki ołtarz na świecie i narodowy skarb Polski. Podczas niemieckiej inwazji dzieło sztuki zostało skradzione przez nazistów, a w 1946 roku odzyskane w piwnicy zamku w Norymberdze.
Przydatne informacje
- Godziny otwarcia: Z wyjątkiem dni świątecznych bazylika jest otwarta dla zwiedzających codziennie od 11:30 do 18:00.
- Cena biletu: Wstęp do kościoła jest bezpłatny, ale jeśli chcesz z bliska podziwiać dzieła sztuki znajdujące się w środku, bilet wstępu kosztuje około 3,75 €.
- Czas trwania zwiedzania: 50 minut wystarczy, aby zwiedzić wnętrza i podziwiać dzieła sztuki.
2. Poznaj zewnętrzną część Sukiennic

Żadna wycieczka na krakowski Rynek Główny nie byłaby kompletna bez zwiedzania Sukiennic, zwanych po łacinsku Lonja de Paños. Jest to miejsce poświęcone handlowi od momentu powstania miasta. Gromadzili się tu najwięksi kupcy XV wieku, aby sprowadzać z dalekich krajów przyprawy, jedwab, skóry i wosk. Kraków natomiast eksportował tekstylia, ołów i sól wydobywane oczywiście w kopalni soli w Wieliczce.
Ten kultowy budynek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znajduje się w doskonałej lokalizacji, w samym środku głównego placu. Ma piękną i elegancką konstrukcję, więc nie można opuścić Krakowa bez zrobienia zdjęcia pocztówkowego z łuków Sukiennic. Podczas wizyty można kupić wszelkiego rodzaju pamiątki i upominki z podróży.
Przydatne informacje
- Godziny otwarcia: Sukiennice są otwarte dla zwiedzających codziennie od 10:00 do 19:00.
- Cena biletu: Wstęp jest całkowicie bezpłatny.
- Czas trwania zwiedzania: Można spędzić tyle czasu, ile się chce, zwiedzając stragany, które najbardziej przyciągają uwagę.
3. Zobacz Wieża Ratuszowa

Wieża Ratuszowa to polska nazwa charakterystycznej wieży ratuszowej znajdującej się na Rynku Głównym. Wieża jest jedyną pozostałością po dawnym ratuszu warszawskim, zabytkowym budynku, który przez długi czas dominował nad południowo-zachodnią stroną rynku. Po wielu pożarach i remontach w 1820 roku zdecydowano się na rozbiórkę budynku.
Na cześć dawnej budowli zachowano wspaniałą gotycką wieżę, w której wnętrzu znajduje się część Muzeum Historycznego Krakowa. Stała ekspozycja poświęcona jest wyłącznie historii i ewolucji placu, dlatego warto tu zajrzeć.
Przydatne informacje
- Godziny otwarcia: Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w dwóch sezonach. Od kwietnia do października od 10:30 do 18:00, a w listopadzie i grudniu od 12:00 do 18:00.
- Cena biletu: Cena biletu wstępu do tego niewielkiego muzeum wynosi około 3 euro.
- Czas zwiedzania: Jest to niewielkie muzeum, więc 30 minut wystarczy, aby obejrzeć wystawę i wejść na szczyt wieży.
4. Odkryj muzeum Rynek Underground – podziemny rynek

Muzeum Rynek nie jest widoczne z Rynku Głównego, ponieważ znajduje się pod nim! Zwiedzanie tego wciągającego muzeum miasta jest zdecydowanie jedną z najlepszych atrakcji Krakowa. Wejście do tego niezwykłego muzeum znajduje się tuż obok Sukiennic.
Po wejściu schodzisz kilka metrów pod ziemię, aby odkryć rozległe wykopaliska archeologiczne, które odsłaniają średniowieczne dzielnice handlowe krakowskiej Starówki. Można tu znaleźć duże fragmenty dróg z czasów rzymskich, zachowane w imponującym stanie. Dzięki ekranom i opowieściom muzeum przybliża zwiedzającym zwyczaje życia w średniowiecznym Krakowie. Jest to doświadczenie zarówno edukacyjne, jak i interesujące, idealne dla osób planujących wizytę w Krakowie z dziećmi.
Przydatne informacje
- Godziny otwarcia: Otwarte dla zwiedzających codziennie od 10:00 do 20:00, z wyjątkiem wtorków, kiedy to muzeum jest otwarte tylko do 14:00.
- Cena biletu: Bilet wstępu kosztuje około 6 euro za osobę.
- Czas trwania zwiedzania: Około 1,5 godziny wystarczy, aby w pełni zwiedzić muzeum.
5. Kościół św. Wojciecha

Chociaż mniej znana niż kościół Mariacki, świątynia św. Wojciecha, zwana również kościołem św. Alberta, jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Krakowie i znajduje się w południowo-wschodniej części Rynku Głównego. Jest to prawdopodobnie najstarsza budowla na całym rynku, ponieważ jej budowa sięga połowy XI wieku, a więc powstała jeszcze przed powstaniem obecnego rynku.
Jest to niewielki kościół ozdobiony zielonymi dachami w kształcie barokowych kopuł, które łączą się w harmonijnej fasadzie w stylu romańskim. Świątynia jest wykorzystywana do niektórych uroczystości, więc jeśli zdecydujesz się ją odwiedzić, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej powagi.
Przydatne informacje
- Godziny otwarcia: Świątynia jest zazwyczaj otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 17:00.
- Cena biletu: Wstęp do świątyni jest bezpłatny.
- Czas trwania zwiedzania: Możesz przebywać w środku tak długo, jak chcesz.
6. Poznaj sztukę polską: Galeria Sztuki Polskiej XIX

Na pierwszym poziomie Sukiennic znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX, muzeum poświęcone w całości utalentowanym polskim artystom, którzy zaprezentowali światu wspaniałe dzieła sztuki w różnych stylach malarskich.
Niezależnie od tego, czy znasz się na sztuce w ogóle, czy bardziej konkretnie na sztuce polskiej, gorąco polecam tę wizytę. Wewnątrz znajdziesz ogromne, pięknie oświetlone sale. Wiele z wystawionych dzieł ma imponujące rozmiary, a poziom szczegółowości wykonania robi ogromne wrażenie. Dzieła sztuki w Galerii Sztuki Polskiej są eksponowane na kolorowych ścianach pomalowanych na jaskrawe kolory, które dodają temu miejscu życia i dynamiki.
Przydatne informacje
- Godziny otwarcia: poniedziałek nieczynne; wtorek od 10:00 do 19:00; od środy do niedzieli od 10:00 do 18:00
- Cena biletu: Bilet wstępu kosztuje około 6,60 €.
- Czas trwania wizyty: 1,5 godziny wystarczy, aby zwiedzić obiekt i podziwiać wszystkie dzieła sztuki.
7. Zrób zdjęcie pomnika Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz jest jednym z największych poetów romantycznych Polski, postacią historyczną bardzo lubianą przez mieszkańców, ponieważ oprócz poety był również zapalonym publicystą i działaczem politycznym, który nawet na wygnaniu ogłosił się wizjonerem i miłośnikiem ojczyzny. Jego życie i walka były skupione na zachowaniu zwyczajów i języka rodzinnej Polski, która w ciągu swojej historii doświadczyła wielu najazdów obcych.
W prawie każdym polskim mieście można znaleźć pomnik Adama Mickiewicza, który jest uważany za bohatera narodowego. Ten w Krakowie znajduje się w honorowym miejscu na Rynku Głównym, pomiędzy dwoma najważniejszymi budynkami miasta: Bazyliką Mariacką i Sukiennicami.
Podejdź do pomnika i zrób kilka pięknych zdjęć!
8. Zrób zdjęcie Erosowi Benato

Jeden z najsłynniejszych rzeźbiarzy w Polsce, Igor Mitoraj, wykonał słynne dzieło Eros Benato w 1999 roku i postanowił podarować je miastu w 2010 roku. Rzeźba przedstawia greckiego boga miłości Erosa, którego część oczu i ust zakrywa chusta; symbolika ta oznacza, że zarówno pragnienia, jak i idee mitycznej postaci zostały ograniczone. Według zapisów artysta wykonał cztery podobne dzieła, z których dwa znajdują się w Stanach Zjednoczonych, jedno na Rynku Głównym w Krakowie, a ostatnie na Placu Reformacji w Lugano w Szwajcarii.
Możliwość obejrzenia z bliska i sfotografowania tak ważnego dzieła sztuki to naprawdę wielka okazja. Wielu turystów bawi się wchodząc do wnętrza wielkiej rzeźby i wystawiając głowę przez otwory w oczach, aby zrobić zabawne zdjęcia.
9. Zapisz się na najważniejsze wydarzenia roku

Jako jedyny i główny plac Krakowa, Rynek Główny jest miejscem ważnych wydarzeń w mieście. Jeśli już zdecydowałeś , kiedy najlepiej wybrać się do Krakowa i termin ten pokrywa się z jednym z poniższych wydarzeń, nie wahaj się dołączyć do świętowania – na pewno będziesz się dobrze bawić!
Jeśli odwiedzasz Kraków w kwietniu: Wielkanocny Jarmark
W kwietniu, w tygodniach poprzedzających Niedzielę Wielkanocną, na głównym placu miasta odbywa się targ. Całe miejsce wypełniają sezonowe kwiaty i tradycyjne polskie dekoracje. Nie zabraknie ręcznie malowanych jajek i drewnianych rzeźb. Podczas świąt miejsce to jest również sceną folklorystycznych parad i innych procesji religijnych.
Jeśli odwiedzisz Krakow w czerwcu: Parada Lajkoników
Latem na głównym placu Krakowa odbywa się jedna z najbardziej charakterystycznych tradycji Krakowa. Według historyków rytuał ten sięga XIII wieku, kiedy to wierzono, że płacenie daniny zapewni szczęście na cały nadchodzący rok. W związku z tym Lajkonik, mongolski wojownik na koniu, przemierza całą starówkę, wchodząc do wszystkich sklepów i żądając zapłaty okupu w gotówce.
Jeśli odwiedzisz Krakow w czerwcu: Wielka parada smoków
Również w czerwcu odbywa się Wielka Parada Smoka Letniego, mit związany z samym powstaniem starego Krakowa. Wielkie latawce i platformy z smokami wypełniają ulice, a nad Zamkiem Wawelskim i Wisłą można podziwiać fajerwerki. Plac jest wykorzystywany jako miejsce parad, a na scenach gra muzyka na żywo.
Jeśli odwiedzisz Krakow w grudniu: Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie
W grudniu w Krakowie można podziwiać uroczy jarmark bożonarodzeniowy. Wokół pomnika Adama Mickiewicza, po wschodniej stronie placu, powstają tymczasowe, piękne i malownicze stragany. Spacerując, poczujesz zapach cynamonowych bułeczek i skwierczącej kaszanki, a na straganach można kupić wszelkiego rodzaju drobiazgi. Turyści i mieszkańcy spacerują od jednego stoiska do drugiego.
10. Poznaj najlepsze restauracje w okolicy

Na samym Rynku Głównym, a konkretnie w Sukiennicach i w najbliższej okolicy, znajdziesz jedne z najlepszych restauracji na krakowskim Starym Mieście. Skorzystaj z okazji, aby zarezerwować lunch i skosztować tradycyjnych potraw kuchni polskiej lub innych kuchni świata – w tej okolicy różnorodność jest gwarantowana! Jeśli szukasz inspiracji, podzielę się z Tobą kilkoma moimi ulubionymi lokalami.
- La Grande Mamma. Specjalizują się w kuchni włoskiej
- Dobra Kasza Nasza. Specjalizują się w kuchni polskiej
- Restauracja Wentz. Specjalizują się w kuchni europejskiej
- Chopin Restaurant. Specjalizują się w kuchni polskiej
- Restauracja Sukiennice. Specjalizuje się w kuchni polskiej
11. Poznaj najlepsze bary w okolicy

Kraków słynie z barów zakorzenionych w polskich tradycjach jak żadne inne miejsce w Polsce. Wykorzystaj swoją wizytę, aby poznać jedne z najlepszych barów i klubów w okolicy Rynku Głównego. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, podzielę się z Tobą listą moich ulubionych miejsc.
12. Rozważ wynajęcie przewodnika

Większość z przedstawionych przeze mnie atrakcji można łatwo połączyć z wycieczką z przewodnikiem i uważam, że jest to najlepsza opcja. Poznaj miasto i Rynek Główny z prawdziwym mieszkańcem, który pokaże Ci najciekawsze miejsca i zakątki.
Dostępne wycieczki
- Cena: tego typu atrakcje są dostępne już od 36 €
- Czas trwania wycieczki: zależy od trasy, ale można szacować, że pełna wycieczka trwa około 2–4 godzin.