12 rzeczy do zrobienia w Krakowie w grudniu

12 rzeczy do zrobienia w Krakowie w grudniu

Więcej o: 12 rzeczy do zrobienia w Krakowie w grudniu

Kraków to miasto, które nie ma określonej pory roku: jego urokami można cieszyć się o każdej porze roku. Jednak zimą zimno i sporadyczne opady śniegu mogą utrudniać zwiedzanie w komfortowych warunkach. Dobrą wiadomością jest to, że w zimie polskie miasto ma specyficzne dla zimy atrakcje, które są warte odwiedzenia.

Jeśli zdecydowałeś się na podróż w grudniu, nie zabraknie Ci rzeczy do zrobienia w Krakowie, zwłaszcza że Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Innymi słowy, wielu rzeczy nie można zrobić (lub będzie to trudniejsze) o każdej innej porze roku. W tym artykule przedstawię kilka pomysłów na zaplanowanie zimowego wypadu do polskiego miasta.

1. Jarmarki bożonarodzeniowe

Zwiedzanie krakowskich jarmarków bożonarodzeniowych| ©victoriauy
Zwiedzanie krakowskich jarmarków bożonarodzeniowych| ©victoriauy

Jak wiadomo, Rynek Główny o powierzchni 40 000 metrów kwadratowych jest jednym z najważniejszych zabytków Krakowa. Przyczynia się do tego niewątpliwie jego wielkość, ale także znajdujące się tam zabytki: Bazylika Mariacka i Rynek Sukienny.

Między 27 listopada a 26 grudnia odbywa się niezwykły Jarmark Bożonarodzeniowy. W tych dniach Rynek wypełnia się świątecznymi straganami z typowym jedzeniem, rękodziełem, tradycyjnymi szopkami i wieloma innymi przedmiotami. Chociaż główną atrakcją jest Rynek Główny, polecam również odwiedzić Stary Keplarz, targ o bardziej gastronomicznym i polskim charakterze.

A skoro już przy tym jesteś, możesz skorzystać z bożonarodzeniowej atmosfery i wybrać się na wycieczkę po Starym Mieście w Krakowie, odkrywając jego historię w otoczeniu o innej atmosferze niż w innych porach roku.

Zarezerwuj wycieczkę po Starym Mieście w Krakowie

2. Narciarstwo w Zakopanem w grudniu

Stok narciarski w Zakopanem| ©Sende
Stok narciarski w Zakopanem| ©Sende

Nie jest niczym niezwykłym, że grudniowej wizycie w Krakowie towarzyszy śnieg, więc dlaczego nie cieszyć się nim? Właśnie wtedy wycieczka w okolice miasta jest najlepszą opcją. Gdybym miał wybrać jedną z nich, od razu powiedziałbym Zakopane, które znajduje się godzinę i kwadrans jazdy samochodem od Krakowa.

Wycieczka do Zakopanego z Krakowa oznacza wejście do małego miasteczka liczącego zaledwie 30 000 mieszkańców z naturalnym górskim środowiskiem ze względu na bliskość Tatr. Dostępne są tu niezliczone atrakcje:

  • Przejażdżki psim zaprzęgiem
  • Narciarstwo
  • Jazda na snowboardzie
  • Kąpiele termalne
  • Wycieczki na skuterach śnieżnych

Zarezerwuj wycieczkę do Zakopanego i łaźni termalnych

3. Spróbuj polskiego jedzenia ulicznego

Maczanka krakowska| ©Kasia Pustelny-Szewczyk
Maczanka krakowska| ©Kasia Pustelny-Szewczyk

Oprócz jarmarków bożonarodzeniowych, Kraków jest pełen ulicznych straganów z jedzeniem. Jest jeden krakowski specjał, który serwowany jest praktycznie tylko na ulicznych straganach: maczanka krakowska, czyli "polski hamburger".

Od zwykłego hamburgera odróżnia go to, że mięso jest nie tylko smażone, ale także gotowane w bulionie ze śmietaną. Zwykle towarzyszą mu korniszony i sos z procesu gotowania. Są one powszechne na Kazimierzu, dzielnicy żydowskiej, a także na Rynku Głównym. W rzeczywistości, jeśli odwiedzasz Kraków zimą, możesz to zrobić bez większego wysiłku, ponieważ Rynek jest pełen w okresie świątecznym.

A jeśli zdecydujesz się spróbować go na Kazimierzu, gdzie straganów z jedzeniem jest mnóstwo, polecam skorzystać z tego i wybrać się na wycieczkę po żydowskiej dzielnicy Krakowa.

Zarezerwuj wycieczkę gastronomiczną po dzielnicy żydowskiej

4. Rozgrzej się pysznymi polskimi czekoladkami

Zwiedzanie Karmello:| ©Andrea T
Zwiedzanie Karmello:| ©Andrea T

Choć może na to nie wyglądać, Polska jest krajem o silnej tradycji czekoladowej. Wywodzi się ona od niemieckiego czekoladnika, który nadał swoje imię najbardziej znanej obecnie czekoladzie w kraju, czekoladzie Wedel, marce istniejącej od 1851 roku, więc jest to gwarancja jakości.

W grudniu w Krakowie robi się bardzo zimno, więc co może być lepszego niż filiżanka czekolady i spokojny spacer? A jeśli nadal masz ochotę na więcej smaków, zawsze możesz wybrać się na wycieczkę gastronomiczną Jeśli chodzi o czekoladę, oto kilka miejsc, które można znaleźć w centrum:

  • Karmello: istnieje kilka lokali w całym mieście. Najbardziej centralny znajduje się na Floriańskiej.
  • Wedel: bardzo blisko Floriańskiej znajduje się słynny sklep z czekoladą Wedel. Najlepsza opcja, jeśli chcesz czegoś bardziej tradycyjnego.
  • Wawel: również w historycznym centrum miasta. Wysokiej jakości firma, która była wielokrotnie nagradzana.

Zarezerwuj wycieczkę gastronomiczną po dzielnicy żydowskiej

5. Zanurz się w nocnym życiu w Sylwestra

Pojedynczy bar muzyczny Scena:| ©Tomasz B
Pojedynczy bar muzyczny Scena:| ©Tomasz B

Jeśli istnieje jedna zachęta do spędzenia Sylwestra w innym kraju, to jest nią doświadczenie tak tętniącej życiem nocy w nieznanych klubach i na nieznanych ulicach. Kraków oferuje szeroki wachlarz życia nocnego. Jeśli potrzebujesz kilku pomysłów, oto kilka z nich:

  • Single Scena Music Bar: szczególnie odpowiedni, jeśli chcesz mieć żywego, ale spokojnego Sylwestra. Ten pub ma bar i miejsce przy stole, a także scenę, na której można posłuchać muzyki na żywo.
  • Forty Kleparz: idealny, jeśli chcesz potańczyć, ale nie masz ochoty na coś zbyt masywnego lub zbyt głośnego.
  • Frantic Club: właściwy wybór, jeśli szukasz dużego klubu z kilkoma pomieszczeniami i atmosferą oraz mnóstwem ludzi.

A jeśli chcesz zobaczyć więcej klubów, zawsze możesz zapisać się na pub crawl po Krakowie i kontynuować imprezę.

Ana's Traveller Tip

Picie na ulicy nie jest dozwolone w Krakowie. Chociaż nie zawsze łatwo jest kontrolować ten aspekt, zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do permisywizmu w Hiszpanii w tej kwestii, polecam zapamiętać tę zasadę. Może to zaoszczędzić kilku niekomfortowych sytuacji.

6. Jazda na łyżwach w grudniu

Jazda na łyżwach| ©RichardBH
Jazda na łyżwach| ©RichardBH

Lodowisk nie zabraknie. Najpopularniejszym jest to znajdujące się w pobliżu Rynku, choć są też inne miejsca, które doskonale nadają się do jazdy na łyżwach. Oto najważniejsze z nich:

Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, możesz wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po Nowej Hucie, bardzo wyjątkowej dzielnicy, która została utworzona na polecenie władz komunistycznych w 1949 roku jako niezależne miasto. Jak można sobie wyobrazić, ma ona bardzo ciekawą historię.

Interesujące informacje na temat lodowisk

  • Godziny otwarcia: zazwyczaj od 09:00 do 21:00, choć może się to nieznacznie różnić w zależności od lodowiska.
  • Cena: od 3 €, bardzo interesująca cena.

Zarezerwuj wycieczkę z przewodnikiem po Nowej Hucie

7. Odkryj muzykę żydowską

ludzie grający na instrumentach|©Leo Fellinger
ludzie grający na instrumentach|©Leo Fellinger

W grudniu w Krakowie jest mroźno, więc zajęcia w pomieszczeniach są ulubionymi zajęciami turystów i oczywiście mieszkańców. Z tego powodu jest to idealny czas na zrobienie rzeczy, którą wolałbyś zrobić później, ponieważ wolałbyś być na zewnątrz.

Mówię o koncercie muzyki żydowskiej. Czy byłeś kiedyś na takim koncercie? W Krakowie można posłuchać tak zwanej muzyki klezmerskiej, rodzaju muzyki instrumentalnej, którą społeczności żydowskie w Europie Wschodniej grały na weselach i różnych uroczystościach.

Ten rodzaj muzyki jest niezwykle piękny i odurzający, idealny do ożywienia popołudnia w mieście, ponieważ występy odbywają się zwykle około 16:30. Co najlepsze, występy odbywają się w tradycyjnym polskim domu, więc sceneria przeniesie Cię w czasie.

8. Odwiedź kopalnie soli w Wieliczce

Korytarz kopalni soli w Wieliczce|©Juan Pedro Gómez-51
Korytarz kopalni soli w Wieliczce|©Juan Pedro Gómez-51

Kopalnie Soli w Wieliczce to bez wątpienia jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Krakowie. Są atrakcją, którą można zwiedzać o każdej porze roku, ponieważ temperatura wewnątrz pozostaje stała (około 17 stopni Celsjusza), ale zaletą sezonu zimowego jest to, że jest mniej ludzi i można je zwiedzać bardziej swobodnie.

Należy pamiętać, że podczas wizyty wejdziesz do podziemnego miejsca o ponad 800-letniej historii, które ma łącznie 20 podziemnych komór, które osiągają głębokość 135 metrów. Wewnątrz znajdują się rzeźby wyrzeźbione przez starożytnych górników i niesamowite wnęki. Nie zapominaj, że to spektakularne miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zbrodnią byłoby pojechać do Krakowa i nie zatrzymać się w tych wyjątkowych kopalniach.

Zarezerwuj wycieczkę do kopalni soli

9. Zobacz Kraków pod śniegiem w grudniu

Zima w Krakowie| ©Roman Boyko
Zima w Krakowie| ©Roman Boyko

Nie powinieneś być zaskoczony, jeśli natkniesz się na zimowe opady śniegu w Krakowie. Co z drugiej strony nie byłoby złe, biorąc pod uwagę, że Kraków jest szczególnie pięknym miastem pokrytym śniegiem. Jeśli tak się stanie, wybierz się na Wzgórze Wawelskie, skąd możesz podziwiać ośnieżone dachy i miasto po obu stronach Wisły.

Może to być również dobry czas na zwiedzanie Zamku Waw elskiego, a jeśli podróżujesz do Krakowa z dziećmi, na odwiedzenie Smoka Wawelskiego, rzeźby na wzgórzu, która przedstawia legendarnego smoka, o którym uważa się, że mieszkał w jaskini na wzgórzu.

Zarezerwuj wizytę na Wawelu

10. Postaw na Krakowski Festiwal Górski

Ludzie filmujący na Festiwalu Górskim.| ©KrakowWiki
Ludzie filmujący na Festiwalu Górskim.| ©KrakowWiki

Od 3 do 5 grudnia w Krakowie odbywa się Festiwal Górski, wydarzenie filmowe, które gromadzi setki alpinistów i wspinaczy, a także artystów wizualnych i dokumentalistów.

Jest to jedno z największych wydarzeń audiowizualnych w Polsce i jeśli interesujesz się wspinaczką, sportami górskimi i filmem, jest to ciekawy plan. Nie przejmuj się też zbytnio językiem. To międzynarodowy festiwal, więc nie wszystko będzie po polsku. W rzeczywistości istnieje konkurs specjalnie dla prac w języku polskim, więc jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko rozumiesz, najlepiej wziąć udział w innych konkursach równolegle.

11. Zasmakuj kultury ludowej w konkursie szopek

Szopki krakowskie| ©Rafael Wagner
Szopki krakowskie| ©Rafael Wagner

Szopki są zwykle kojarzone z najbardziej wysuniętymi na południe krajami Europy (głównie Hiszpanią i Włochami). Jednak Polska, wierna swojej silnej tradycji katolickiej, również ma swoje własne szopki. Nazywane są one szopkami i różnią się od południowych szopek tym, że zwykle przedstawiają typowo polskie elementy architektoniczne.

Szopki te są w rzeczywistości niematerialnym dziedzictwem ludzkości UNESCO, a odwiedzenie ich może być niezwykłym sposobem na poznanie z pierwszej ręki jednego z najważniejszych elementów polskiego folkloru.

Odbywa się w pierwszy czwartek grudnia na Rynku i zwykle bierze w nim udział od 100 do 200 osób. Jeśli chcesz odkryć więcej świątecznych planów, tutaj znajdziesz więcej informacji na temat tego , co warto zobaczyć i zrobić w Krakowie w okresie Bożego Narodzenia

12. Przywitaj się z Mikołajem (polskim św. Mikołajem)

Wizyta Świętego Mikołaja| ©Dreen
Wizyta Świętego Mikołaja| ©Dreen

Jeśli podróżujesz z dziećmi, warto sprawdzić obchody Mikołajek, polskiego Świętego Mikołaja, które odbywają się 6 grudnia. Dzień wcześniej, 5 grudnia, odbywają się obchody tego wyjątkowego dnia dla najmłodszych. Dzieci mogą cieszyć się widokiem "Ojca Gwiazdki" zarówno na Rynku, jak i w centrach handlowych. Mikołajki bardzo różnią się od Świąt Bożego Narodzenia.

Na wszystkich straganach można kupić wszystko, od figurek Mikołajów po słodycze i produkty związane z tym świętem. Wśród nich znajdują się m.in:

  • ciasteczka w kształcie Mikołajek pokryte cukrem pudrem
  • Czerwone jabłka
  • Pomarańcze

Jaka jest pogoda w Krakowie w grudniu?

Boże Narodzenie w Krakowie| ©Brandon Atkinson
Boże Narodzenie w Krakowie| ©Brandon Atkinson

Grudzień w Krakowie jest zimnym miesiącem. Zimowa pogoda charakteryzuje się wysokimi temperaturami od 0 do 5 stopni Celsjusza. Niskie temperatury wynoszą od 0 do minus 5 stopni Celsjusza.

Opady śniegu nie są rzadkością w zimie, podobnie jak deszcze i wiatry. Polecam spędzenie ferii zimowych na zwiedzaniu miasta, miejsca, w którym nie będziesz miał problemów, jeśli jesteś dobrze opatulony. Co innego, jeśli chcesz zwiedzić okolice, takie jak Auschwitz. W tym przypadku zła pogoda może zrujnować twoje doświadczenie lub uczynić je mniej satysfakcjonującym.

Ilu turystów przyjeżdża do Krakowa w grudniu?

Krakowskie ulice w okresie Bożego Narodzenia| ©YougoPL
Krakowskie ulice w okresie Bożego Narodzenia| ©YougoPL

Kraków jest, obok Warszawy, jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Polsce. Nie znajdziesz tu jednak przepełnienia ani tłumów. W grudniu odbywa się jednak większość uroczystości bożonarodzeniowych, a także jedna z największych atrakcji miasta: Jarmark Bożonarodzeniowy.

Można spodziewać się, że w tym miesiącu miasto odnotuje wzrost liczby odwiedzających, ale nie w sposób, który umniejszyłby przyjemność z pobytu. Okres świąteczny często przyciąga wielu turystów krajowych i chociaż w "gorących punktach" (takich jak Rynek Główny) można spotkać więcej tłumów, to bez większych problemów będzie można zwiedzić wszystkie uroki Krakowa.

Co powinienem spakować na wycieczkę do Krakowa?

Przygotowanie bagażu| ©Ketut Subiyanto
Przygotowanie bagażu| ©Ketut Subiyanto

To, co spakować na wycieczkę do Krakowa, zależy od pogody w grudniu. Radzę zabrać ze sobą ciepłe ubrania, ponieważ możesz napotkać temperatury bliskie lub poniżej zera. Oto co powinieneś ze sobą zabrać:

  • Gruby płaszcz
  • Kamizelki termiczne
  • Rękawiczki
  • Szaliki
  • Czapka

Zalecam również posiadanie w bagażu listy kantorów w centrum Krakowa. Lub, alternatywnie, trzymać je w telefonie komórkowym. Jak wiadomo, Polska nie należy jeszcze do strefy euro, a jej walutą jest złoty. Jedno euro to równowartość około 4,50 złotego. Może się to łatwo zmienić. Zalecam sprawdzenie kursu euro do złotego przed wyjazdem.

Jeśli chodzi o miejsce wymiany pieniędzy, prowizje na lotnisku są bardzo wysokie. Moja rada jest taka, aby wymienić tam niezbędne rzeczy na transport, a po przyjeździe do Krakowa wymienić pieniądze w kantorach, które oferują najlepsze kursy.

Zarezerwuj wycieczkę z przewodnikiem po Krakowie