11 rzeczy do zrobienia w Krakowie w styczniu

11 rzeczy do zrobienia w Krakowie w styczniu

Więcej o: 11 rzeczy do zrobienia w Krakowie w styczniu

Oczywiście oferta Krakowa nie ogranicza się tylko do lokali. Stolica województwa małopolskiego zaskoczy Cię swoimi perełkami, w tym wspaniałym Rynkiem Głównym i niesamowitą kopalnią soli w Wieliczce, zaledwie kilka kilometrów od Starego Miasta.

1. Świętuj Nowy Rok na Rynku Głównym

Rynek Główny zimą| ©Tomasz Bobrzynski
Rynek Główny zimą| ©Tomasz Bobrzynski

Sylwester to jedna z najważniejszych świątecznych nocy w Krakowie. W tym dniu sercem obchodów jest Rynek Główny, który poznasz, jeśli zarezerwujesz wycieczkę po krakowskim Starym Mieście i który z tej okazji gości ekran laserowy i bezpłatny festiwal muzyczny z udziałem artystów z kraju i zagranicy. Koncert rozpoczyna się zwykle o 20:30 i kończy o północy.

Jeśli nie chcesz marznąć, możesz poczekać na Nowy Rok w restauracji. Większość lokali ma menu sylwestrowe, które kończy się o północy lampką szampana. Niektóre znakomite opcje to:

Jeśli masz ochotę odpocząć od stoków, nie musisz się martwić - centrum Krakowa jest pełne życia nocnego! Niektóre z najbardziej poszukiwanych opcji to Teatr Cubana, Alchemia i Pub Propaganda. Należy pamiętać, że większość barów i klubów działa na zasadzie rezerwacji. Na Sylwestra trzeba zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Bilety zazwyczaj trafiają do sprzedaży na początku listopada.

Zarezerwuj wycieczkę po Starym Mieście w Krakowie

2. Odkryj głębiny ziemi w Kopalni Soli w Wieliczce

Galeria Wydobywcza Kopalni Soli| ©Aleksandr Zykov
Galeria Wydobywcza Kopalni Soli| ©Aleksandr Zykov

14 kilometrów na południowy wschód od Krakowa znajduje się Kopalnia Soli Wieliczka, podziemny labirynt tuneli i komór rozmieszczonych na dziewięciu poziomach, który przyciąga turystów od połowy XIX wieku. Jego urokowi ulegli Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin i Goethe, ale nie tylko oni. W ankiecie mieszkańcy Krakowa wskazali, że jest to ich ulubiona atrakcja. W brzuchu ziemi temperatura jest prawie zawsze stała, więc wizyta w styczniu to dobry pomysł.

Sprawdź, jak dostać się do Wieliczki, ale polecam zarezerwować wycieczkę do kopalni w Wieliczce, ponieważ przewodnik będzie Ci towarzyszył przez całą drogę, wyjaśniając historyczne anegdoty. Ponadto zobaczysz zabytki, których nie można znaleźć na powierzchni: solne jeziora i piękne podziemne komory, w tym unikalną kaplicę św. Kingi, największy kościół na świecie zbudowany 101 metrów pod ziemią, wykonany wyłącznie z soli kamiennej.

Kingi, patronki górników. Tomasz Markowski wyrzeźbił ołtarz główny, którego panele przedstawiają postacie świętego Józefa, świętego Klemensa i świętej Kingi. Polski artysta wyrzeźbił również ołtarze boczne przedstawiające dekret Heroda, masakrę niewiniątek i figurę Matki Boskiej z Lourdes.

Zarezerwuj wycieczkę do kopalni w Wieliczce

3. Podziwiaj Kraków z innej perspektywy

Skałka| ©Mach240390
Skałka| ©Mach240390

Gdy temperatury spadają, istnieje dobra alternatywa dla oglądania zabytków miasta w chłodzie. Mowa oczywiście o zarezerwowaniu rejsu po Wiśle, który da możliwość podziwiania panoramy Krakowa z wygodnych siedzeń. Rejsy wypływają z portu rzecznego Bulwar Czerwieński i po godzinnym rejsie po Wiśle wracają do miejsca startu. Po drodze można zobaczyć następujące atrakcje:

  • Skałkę, barokowy kościół w sąsiedztwie dzielnicy Kazimierz.
  • Wzgórze Wawelskie z zamkiem i katedrą.
  • Klasztor Sióstr Norbertanek, największy kompleks sakralny w Krakowie. Jeśli interesuje Cię architektura sakralna, polecam post o 10 obowiązkowych kościołach w Krakowie.
  • Muzeum Cricoteka, ośrodek dokumentacji sztuki założony przez Tadeusza Kantora w 1980 roku.
  • Dębniki, spokojna dzielnica nad brzegiem Wisły.
  • Futurystyczne Muzeum Manggha, w którym znajduje się ogromna kolekcja sztuki japońskiej.
  • Kopiec Kościuszki, sztuczne wzgórze upamiętniające bohatera narodowego Tadeusza Kościuszkę.

Zarezerwuj rejs po Wiśle

4. Sprawdź się na stokach narciarskich w Zakopanem

Zakopane Sky Slope| ©Sende
Zakopane Sky Slope| ©Sende

W ostatnich latach Polska stała się popularnym miejscem dla miłośników narciarstwa. Ośrodki i stoki są znacznie ulepszone, a cena jednodniowego karnetu jest o połowę niższa niż w Austrii czy Francji. Zapomnij o długich alpejskich i pirenejskich stokach - tutaj są one zwykle krótsze, ale ta słabość może być mocną stroną, szczególnie jeśli uczysz się jeździć na nartach.

Jeśli zatrzymujesz się w Krakowie, najbliższym celem podróży jest Zakopane, miejscowość u podnóża Tatr. Pierwsi podróżnicy zaczęli przybywać pod koniec XVIII wieku, a budowa linii kolejowej w 1898 roku przyspieszyła przekształcenie tego małego górskiego miasteczka w znany ośrodek turystyczny. Dziś jest zimową stolicą Polski i posiada trzy ośrodki narciarskie:

  • Kasprowy Wierch (wysokogórskie narciarstwo alpejskie 3 km od centrum).
  • Nosal (ze stokiem do slalomu specjalnego i slalomu giganta).
  • Gubałówka. Po dniu spędzonym na śniegu można wybrać się na zakupy na Krupówki lub spróbować typowego grzańca, grzanego wina z przyprawami i miodem.

Zarezerwuj wycieczkę do Zakopanego. Znajduje się ono około 85 kilometrów od Krakowa i jest to najwygodniejszy sposób, aby się tam dostać i jak najlepiej wykorzystać dzień. Aby uzyskać więcej informacji, polecam przeczytanie artykułu o najlepszych wycieczkach z Krakowa.

Zarezerwuj wycieczkę do Zakopanego

5. Przerwa w tradycyjnej kawiarni

Kawiarnia Noworolski| ©Cancre
Kawiarnia Noworolski| ©Cancre

Zwiedzanie Europy Północnej zimą to świetny sposób na poznanie lokalnych zwyczajów i tradycji. Na przykład w Polsce ludzie lubią spędzać popołudnia w kawiarniach, pijąc gorącą czekoladę lub filiżankę herbaty, być może z kawałkiem ciasta.

W Krakowie kultura kawiarniana sięga XIX wieku, kiedy miasto było częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego, a lokale w stylu wiedeńskim były odwiedzane przez elitę intelektualną. Zwyczaj ten przetrwał komunizm i jest nadal żywy. Jeśli jesteś zainteresowany gastronomią, polecam przeczytać post o najlepszych restauracjach w Krakowie lub nawet zarezerwować gastronomiczną wycieczkę po Krakowie.

W Krakowie są dziesiątki barów, w których można się rozgrzać po spacerze po centrum. Czytaj dalej, przygotowaliśmy krótką listę najlepszych dostępnych opcji:

Noworolski

Otwarta w 1910 roku kawiarnia Noworolski była świadkiem niektórych z najważniejszych zabytków Krakowa. Młody Lenin zwykł czytać gazety w secesyjnych salonach, a podczas II wojny światowej był używany jako kwatera główna wojsk niemieckich. Jeśli zamkniesz oczy, możesz wyobrazić sobie obraz polskiego miasta w czasach Belle Époque.

  • Adres: ul. Rynek Główny 1 Sukiennice.
  • Polecamyna kawałek ciasta z widokiem na Rynek Główny i Bazylikę Mariacką.

Nowa Prowincja

Ulubione miejsce poetów i kompozytorów. Warto zatrzymać się w Nowej Prowincji na gęstą gorącą czekoladę. Można też zdecydować się na kieliszek wina korzennego.

  • Adres: Bracka 3, do 5.
  • Polecane dla miłośników deserów. Oprócz czekolady Nowa Prowincja słynie z cytrynowej bezy, szarlotki i sernika.

Jama Michalika

Najstarsza kawiarnia w Krakowie. Założona w 1895 roku, Jama Mich alika nadal oferuje tradycyjne menu obejmujące wszystkie posiłki dnia, od śniadania do kolacji. Choć odwiedzana przez wielu turystów, nadal jest obowiązkowym przystankiem.

  • Adres: ulica Floriańska 45.
  • Polecane miłośnikom modernizmu. Młoda Polska, czyli secesja w Polsce, narodziła się właśnie w tym lokalu. Na ścianach swoje dzieła umieszczali czołowi artyści tamtych czasów.

Zarezerwuj wycieczkę gastronomiczną po Krakowie

6. Ciesz się przejażdżką dorożką

Przejażdżka dorożką w Krakowie| ©Buffy1982
Przejażdżka dorożką w Krakowie| ©Buffy1982

Gdy śnieg pokrywa drzewa i łąki, natura nabiera magicznego charakteru. W okolicach Krakowa lasy stają się białe każdej zimy, a dobrym sposobem na podziwianie tej scenerii jest przejażdżka bryczką. Ciekawą opcją jest Ojcowski Park Narodowy, najmniejszy obszar przyrodniczy w kraju, a jednocześnie jeden z najlepszych.

Jeśli zarezerwujesz wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego, poznasz teren charakteryzujący się stromymi zboczami, formacjami skalnymi, a przede wszystkim 400 jaskiniami. Wycieczki konne zabiorą Cię do najpiękniejszych miejsc w Parku Narodowym, takich jak ruiny Zamku Kazimierzowskiego. Pod koniec przejażdżki większość atrakcji kończy się ogniskiem, na którym pieczona jest kiełbasa, polska kiełbasa aromatyzowana czosnkiem, jałowcem i majerankiem.

Spacery trwają około godziny, a ceny zależą od liczby osób w grupie. Wycieczki te są bardzo popularne wśród turystów i mieszkańców, więc organizatorzy mówią po angielsku, a w niektórych przypadkach także w innych językach.

Zarezerwuj wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego

7. Ucieczka przed zimnem w muzeum

Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego| ©Daniel Delimata
Zwiedzanie Muzeum Lotnictwa Polskiego| ©Daniel Delimata

Wizyta w muzeum to zawsze polecana opcja.

  • Jeśli lubisz samoloty, Muzeum Lotnictwa Polskiego (Al. Jana Pawła II 39) znajduje się na obrzeżach Krakowa i jest obowiązkowym punktem dla każdego entuzjasty lotnictwa.
  • Bliżej centrum, inną polecaną opcją jest MOCAK, krakowskie muzeum sztuki współczesnej. Założone w 2011 roku w poprzemysłowej dzielnicy Zabłocie, stało się głównym ośrodkiem kultury współczesnej w mieście i jest odwiedzane przez ponad 120 000 osób rocznie.
  • Wreszcie, bardzo ciekawą propozycją jest wycieczka z przewodnikiem po podziemiach krakowskiego Rynku, gdzie wraz z przewodnikiem odkryjesz, jak wyglądało życie w starożytnym średniowiecznym mieście. Aby to zrobić, przejdziesz przez nie mniej niż 4000 metrów kwadratowych pod ziemią.

Zarezerwuj wizytę w Muzeum Podziemia Rynku w Krakowie

8. Udaj się do Pałacu Krzysztofory i skosztuj szopki

Pałac Krzysztofory| ©Zetpe0202
Pałac Krzysztofory| ©Zetpe0202

Jedną z najbardziej typowych tradycji bożonarodzeniowych w Krakowie jest tworzenie szopek, unikalnych szopek bożonarodzeniowych. Zamiast przedstawiać typowy obraz z grotą, wołem, osłem i rodziną Jezusa, konstrukcje te inspirowane są lokalnymi pałacami i kościołami i często zawierają postacie ważnych polskich osobistości.

Szopki pojawiły się po raz pierwszy w XIII wieku i początkowo służyły jako przenośne dekoracje dla jasła, średniowiecznego teatru lalek. Z czasem sztuki te zaczęły być wykorzystywane do satyry politycznej, do tego stopnia, że w XVIII wieku zostały zakazane. Na szczęście po stu latach udało się je wydobyć z zapomnienia.

Szopki wykonane są zazwyczaj z drewna lub sklejki, a mniejsze części z tektury. Obecnie krakowianie rywalizują ze sobą o stworzenie najpiękniejszych szopek. Jeśli masz ochotę zobaczyć ich dzieła, Pałac Krzysztofory zaprasza na wystawę najlepszych z nich. Wystawa rozpoczyna się na początku grudnia, a kończy pod koniec lutego.

9. Zafunduj sobie wieczór w teatrze

Teatr im. Juliusza Słowackiego| ©Jakub Hałun
Teatr im. Juliusza Słowackiego| ©Jakub Hałun

Teatr im. Juliusza Słowackiego został otwarty w 1893 roku i znajduje się na centralnym placu Świętego Ducha. Zaprojektowany przez Jana Zawiejskiego, jest jednym z najcenniejszych przykładów architektury teatralnej w Europie. Z zewnątrz można docenić jego eklektyczny styl łączący elementy neorenesansowe i neobarokowe, a wnętrza zdobią freski wiedeńskiego artysty Antona Tucha. Nie bez powodu został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku.

Wycieczki po wnętrzach odbywają się tylko w miesiącach letnich, ale jeśli podróżujesz do polskiego miasta w styczniu, możesz je odkryć, kupując bilet wstępu do obiektu. Program jest bardzo zróżnicowany i obejmuje zarówno tradycyjne, jak i awangardowe występy. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz znaleźć wszystkie występy na oficjalnej stronie internetowej.

Polecam kupić bilety z dużym wyprzedzeniem. Spędzenie nocy w teatrze to idealny sposób na schronienie się przed styczniowym chłodem.

10. Spotkaj się z mieszkańcami na lodowiskach

Jazda na łyżwach| ©RichardBH
Jazda na łyżwach| ©RichardBH

Krakowskie lodowiska otwierane są w połowie grudnia i zamykane pod koniec lutego.

  • Główne z nich powstaje co roku na Błoniach, rozległej 48-hektarowej łące pomiędzy Starym Miastem a parkiem poświęconym polskiemu filantropowi Henrykowi Jordanowi. Najlepsze krakowskie lodowisko ma 1200 metrów lodu, 360-metrową ścieżkę lodową i przestrzeń dla dzieci do nauki jazdy na łyżwach.
  • Poza centrum można wybrać lodowisko znajdujące się naprzeciwko Nowohuckiego Centrum Kultury. Ma ono powierzchnię 23 x 35 metrów i jest czynne od 1 grudnia do końca lutego.

Na obu lodowiskach można na miejscu wypożyczyć łyżwy i kaski. Są też bary i food trucki z jedzeniem i ciepłymi napojami.

11. Rozgrzej się jak prawdziwy drwal

Wizyta w Axe Nation| ©Rafael Wagner
Wizyta w Axe Nation| ©Rafael Wagner

Czy znasz rzucanie siekierą? Rzucanie siekierą to sport, w którym zawodnik rzuca siekierą do celu. Dyscyplina ta narodziła się za oceanem i została po raz pierwszy ugruntowana przez Kanadyjczyków. Dziś sport ten przekroczył ocean, a Polska jest jednym z krajów europejskich o najdłuższej tradycji.

W Krakowie miejsce do rzucania siekierą nazywa się Axe Nation i zrodziło się z intuicji trójki pasjonatów: Kacpra Jurasza, Karoliny Pach i Tomka Pietraszko. Lokal mieści się przy ulicy Grodzkiej 46, pięć minut spacerem od Rynku Głównego.

Axe Nation narodziło się w 2016 roku i od tego czasu prowadzi ligę opartą na oryginalnych kanadyjskich zasadach. Obiekt mieści się w XIII-wiecznej piwnicy i posiada trzy hale oraz pięć kortów. Po wejściu trener wyjaśni podstawowe zasady tego sportu i udzieli pomocnych wskazówek, jak prawidłowo rzucać bronią.

Co spakować na wizytę w Krakowie w styczniu

Pakowanie| ©Ketut Subiyanto
Pakowanie| ©Ketut Subiyanto

Styczeń jest zazwyczaj najzimniejszym miesiącem w roku. W ciągu dnia temperatura wynosi około 0 stopni Celsjusza, podczas gdy w nocy może łatwo osiągnąć -7/-10 stopni Celsjusza. Co więc należy spakować? Przede wszystkim najlepiej ubierać się warstwowo. Ponieważ będziesz musiał trochę chodzić, weź ciepły sweter, ciężką kurtkę i czapkę zimową.

Należy pamiętać, że może padać śnieg, więc zaleca się noszenie wodoodpornej odzieży. Aby uzyskać więcej informacji, polecam przeczytać post 10 rzeczy do zrobienia w Krakowie zimą

Zarezerwuj wycieczkę po Starym Mieście w Krakowie