Więcej o: 10 rzeczy do zrobienia w Krakowie latem
Kraków to znacznie więcej niż tylko liczne zabytki. Polskie miasto oferuje bogactwo wydarzeń kulturalnych, różnorodność gastronomiczną i oczywiście rozrywkę. Jest to prawdą o każdej porze roku, ale jeszcze bardziej w miesiącach letnich.
Gdy chłód zimy już dawno odszedł w zapomnienie, sezon letni pozwala gościom i mieszkańcom Krakowa wyjść i cieszyć się okolicami Wisły, cieszyć się nocą w pełni w niezliczonych klubach lub uczestniczyć w ciekawych festiwalach, takich jak ten świętujący pierogi lub ten celebrujący kulturę żydowską.
1. Spacer po Plantach

Jedną z ulubionych letnich rozrywek w Krakowie jest spokojny spacer po jednym z najsłynniejszych parków: Plantach. Radzę podążać za jedną z najbardziej znanych maksym wśród podróżników, "gdzie idziesz, rób to, co widzisz", i dołączyć do młodych i starszych na spacerze przez ponad 4 kilometry tej zielonej przestrzeni.
W dawnych czasach całe średniowieczne miasto Kraków było otoczone murami obronnymi. Od XVIII wieku zaczęto budować pas zieleni zwany Plantami. Dziś, spacerując jego ścieżkami, wciąż można zobaczyć pozostałości dawnych murów miejskich. Do najbardziej interesujących miejsc należą
- Brama Floriańska: W północnej części jest to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów parku i jedno z oryginalnych wejść do otoczonego murami miasta. Jest to idealne miejsce na rozpoczęcie 2-dniowej wycieczki po Krakowie.
- Posągi: Spacerując po parku, będziesz mógł zobaczyć kilka rzeźb przedstawiających ważne postacie w historii Polski, takie jak Mikołaj Kopernik, który uczęszczał do słynnego Collegium Maius w Krakowie.
- W pobliżu Wawelu: Jest to najpopularniejsza i najczęściej odwiedzana część tego obszaru. Tam, na bulwarze biegnącym wzdłuż brzegu rzeki, wiele osób gromadzi się siedząc na trawniku, spacerując lub podziwiając widoki.
Warto zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem po starym mieście, aby dowiedzieć się więcej o tym i innych interesujących miejscach w mieście.
2. Nie przegap Festiwalu Kultury Żydowskiej na Kazimierzu

Nie mam wątpliwości, że podczas pobytu w Krakowie zarezerwowałeś wycieczkę po dzielnicy żydowskiej Kazimierz. W dzielnicy żydowskiej znajduje się wiele miejsc wartych zobaczenia. To właśnie w tej dzielnicy odbywa się jedno z najbardziej znanych wydarzeń kulturalnych w kraju: Festiwal Kultury Żydowskiej. Jeśli daty się pokrywają, nie można przegapić organizowanych tam wydarzeń.
Festiwal odbywa się co roku przez 10 dni na przełomie czerwca i lipca. Pierwotnie, w 1988 roku, został pomyślany jako seria wydarzeń mających na celu przypomnienie znaczenia społeczności żydowskiej w mieście, a także uznanie jej wkładu historycznego i kulturalnego.
Od czasu pierwszej edycji festiwal stał się skonsolidowany i dziś przyciąga prawie 30 000 osób każdego roku. Do wyboru jest wiele atrakcji: konferencje, warsztaty, wycieczki z przewodnikiem i koncerty muzyki tradycyjnej, które odbywają się w różnych miejscach w okolicy. Inne atrakcje podczas tych dni obejmują pokazy filmów, lekcje kuchni żydowskiej i prezentacje książek.
3. Rejs statkiem po Wiśle

Chociaż lato jest zwykle uważane za najlepszy czas na zwiedzanie Krakowa, ma ono jedną małą wadę: tłumy turystów na wielu ulicach. Możliwą opcją uniknięcia ich na chwilę jest zarezerwowanie rejsu po Wiśle.
Ta wycieczka pozwoli Ci zwiedzić część miasta w bardziej zrelaksowany i spokojny sposób, za co będziesz wdzięczny po odwiedzeniu na przykład tętniącego życiem Rynku Głównego.
Wycieczka trwa około godziny. Najbardziej uderzającymi punktami, oprócz widoków na zamek, są mosty Piłsudskiego i Dębnicki, pod którymi się przechodzi. Punktem końcowym większości wycieczek jest ciekawy klasztor Benedyktynów. Innym sposobem na rejs po rzece, przeznaczonym dla najwytrwalszych, jest wypożyczenie kajaka i niespieszna przejażdżka nim przez jakiś czas.
4. Rowerem do Tyńca

Latem, gdy pogoda na to pozwala, warto zarezerwować wycieczkę rowerową po Krakowie i udać się do klasztoru w Tyńcu.
Z centrum Krakowa prowadzi ścieżka rowerowa, która bezpiecznie i wygodnie prowadzi przez 12-kilometrową trasę, a także do innych miejsc w całym mieście.
Tyniec był kiedyś samodzielną wsią, dziś jest częścią Krakowa. Tam, nad brzegiem Wisły, na wzgórzu w XI wieku zbudowano opactwo benedyktynów. Jeśli chcesz uzupełnić swoją wycieczkę o wizytę w opactwie, powinieneś pamiętać, że jest ono otwarte od 10 rano do 6 wieczorem.
5. Wybierz się na pieszą wycieczkę po Zakopanem

Chociaż Zakopane jest znane jako "zimowa stolica", latem jest wiele atrakcji, na które warto zarezerwować wycieczkę, zarówno na własną rękę, jak i zorganizowaną.
Najpopularniejszą rzeczą do zrobienia w tym mieście u podnóża Tatr (około dwóch godzin od Krakowa) jest szlak turystyczny, który prowadzi do spektakularnego Morskiego Oka. Jeśli chcesz wędrować tym szlakiem, powinieneś wiedzieć, że zaczyna się on daleko od miasta.
Jeśli wybrałeś się tam na własną rękę, będziesz musiał wsiąść do jednego z minibusów, które stale odjeżdżają z miejskiego dworca autobusowego i kolejowego i wysadzają Cię na początku szlaku. W okolicy znajduje się wiele innych tras, niektóre z nich z atrakcjami, takimi jak kościoły, małe wodospady lub niezwykłe punkty widokowe. Przy odrobinie szczęścia po drodze można nawet zobaczyć jelenia.
6. Weź udział w przedstawieniu na Letnim Festiwalu Operowym

Niezależnie od tego, czy kochasz operę, czy po prostu chcesz cieszyć się spektaklem w magicznym otoczeniu, Letni Festiwal Operowy w Krakowie to świetna okazja.
Odbywający się zwykle w lipcu festiwal uważany jest za jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń całego sezonu artystycznego. Przedstawienia odbywają się w różnych częściach miasta, zarówno w wielu krakowskich salach koncertowych, jak i w mniej formalnych miejscach.
Chociaż bilety nie są łatwe do zdobycia, wydarzenie, w którym każdy chce uczestniczyć, odbywa się na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. W tej pięknej scenerii, otoczonej budynkami takimi jak Pałac Królewski i Katedra Wawelska, ustawiona jest scena dla miłośników opery, którzy mogą uczestniczyć w przedstawieniach.
Informacje praktyczne
Przede wszystkim polecam jak najszybciej zacząć rozglądać się za biletami. Popularność festiwalu, a zwłaszcza spektakli odbywających się na dziedzińcu zamkowym, sprawia, że bilety szybko się wyprzedają.
Aby je kupić, zakładając, że nie można ich kupić w kasie, najlepiej zajrzeć na oficjalną stronę internetową poświęconą tego typu wydarzeniom w Krakowie. Inną opcją dla miłośników muzyki klasycznej jest rezerwacja biletu na koncert fortepianowy Chopina.
7. Przeżyj krakowską noc

Obecność tysięcy studentów w mieście, zarówno miejscowych, jak i obcokrajowców, a także wielu turystów podróżujących latem sprawiają, że życie nocne w Krakowie jest najżywsze w Polsce. Nie wahaj się zarezerwować pub crawl w Krakowie i przeżyj to doświadczenie w pełni.
Życie nocne w Krakowie koncentruje się w dwóch różnych obszarach. Z jednej strony na Starym Mieście, gdzie gromadzą się turyści. Z drugiej strony, w dzielnicy żydowskiej, pełnej barów i pubów z niesamowitą atmosferą na każdej z ulic.
Radzę zacząć od dobrej zapiekanki na Placu Nowym. To danie jest w zasadzie bagietką z grzybami i innymi składnikami, która jest grillowana w piekarniku. Na tym samym placu znajdują się również inne stragany z grillowanym mięsem lub kiełbaskami. Po obiedzie nadszedł czas, aby wędrować po tętniących życiem ulicach dzielnicy, aż znajdziesz miejsce, w którym chcesz spędzić noc.
Więcej ciszy i spokoju w Forum
Jeśli nie lubisz nocy, ale chcesz napić się piwa w ciszy i spokoju, jednym z najlepszych miejsc w mieście jest Forum. Jest to dawny hotel z czasów komunizmu przekształcony w bar, a aby go znaleźć, trzeba przejść przez rzekę z dzielnicy żydowskiej. Lato to zdecydowanie najlepszy czas, aby się tu wybrać, ponieważ są tam hamaki, na których można wypić drinka z widokiem na rzekę i Wawel.
8. Odkryj jedną z tradycyjnych potraw w kraju na Festiwalu Pierogów

W sierpniu w Krakowie odbywa się festiwal poświęcony dość apetycznemu tematowi: pierogom, które przypominają nadziewane ravioli. Każdy, kto zarezerwował wycieczkę gastronomiczną po Krakowie lub po prostu wszedł do restauracji w Krakowie, spróbuje tego, co samo w sobie jest jednym z tradycyjnych polskich dań.
Podczas dni festiwalowych wszystkie restauracje prezentują swoje najlepsze kreacje z tym rodzajem makaronu w roli głównej. Niektóre z nich eksperymentują z nowymi nadzieniami, które wykraczają poza typowe pierogi ruskie czy pierogi kirniki (z kurczakiem). Można spróbować pierogów z dziczyzną, wędzonym serem lub jagnięciną.
Być może najważniejszym punktem festiwalu jest konkurs na najlepsze danie pierogowe całego festiwalu. Wydarzenie to odbywa się na Małym Rynku, a podczas niego można posłuchać muzyki na żywo i oczywiście wypróbować przepis za naprawdę niską cenę.
9. Znajdź wianek i stań się częścią Wianków

Ci, którzy podróżują do Krakowa w czasie przesilenia letniego, mogą być świadkami jednej z najbardziej lubianych tradycji miasta: Wianków, pogańskiego festiwalu świętującego nadejście sezonu letniego.
Tradycją w Krakowie jest wrzucanie wianków z kwiatów do rzeki, co wiąże się z lokalną legendą: księżniczka Wanda, córka legendarnego założyciela miasta, wolała rzucić się do Wisły, niż zgodzić się na poślubienie Rydygiera, niemieckiego przywódcy, który najechał miasto.
Ale obowiązkowy moment tego festiwalu odbywa się w nocy. U podnóża Wzgórza Wawelskiego co roku gromadzi się duży tłum, aby posłuchać koncertów i skosztować jedzenia. O północy ludzie wrzucają swoje wianki do wody, po czym następuje naprawdę niesamowity pokaz sztucznych ogni. Możesz także uczestniczyć w koncertach i imprezach na innych placach, na których organizowane są średniowieczne targi.
10. Nie opuszczaj miasta bez spróbowania typowych krakowskich lodów

Prawdopodobnie nie kojarzysz Krakowa (ani Polski w ogóle) z lodami. Jednak Polacy uwielbiają ten słodki przysmak, a w mieście można znaleźć wiele miejsc, w których można je kupić. Wystarczy nauczyć się słowa lody i wskazać smak, aby cieszyć się pysznym kęsem.
Chociaż sklepy są otwarte przez cały rok, lato jest szczytem sezonu na lody. Do najlepszych lodziarni ustawiają się długie kolejki, co pomoże Ci zorientować się, gdzie się udać.
Aby upewnić się, że dobrze trafiłeś za pierwszym razem, oto dwie rekomendacje dotyczące zakupu lodów:
- Good Lood: wystarczy spojrzeć na kolejki, by zrozumieć, że jest to jedno z ulubionych miejsc krakowian Jako ciekawostkę dodam, że każdego wieczoru o 20:00 publikują w swojej aplikacji smaki, które zamierzają dodać następnego dnia do swoich zwykłych czterech (czekolada, śmietanka, malina i słony karmel).
- Lody na Starowiślnej: znajdująca się na ulicy Starowiślnej, w pobliżu dzielnicy żydowskiej, jest jedną z najbardziej tradycyjnych i popularnych lodziarni w Krakowie.
Jaka jest pogoda w Krakowie latem?

Lato w Krakowie to bardzo przyjemny czas, ale nie jest upalnie. W lipcu i sierpniu średnia temperatura maksymalna wynosi 23,4°C, podczas gdy średnia temperatura minimalna wynosi około 12,7°C.
Wrzesień jest nieco inny, a temperatury spadają. W ostatnich dniach lata najwyższe temperatury wynoszą już przyjemne 19°C, ale najniższe mogą spaść średnio do 8°C.
Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że możliwość deszczu jest zawsze obecna, ponieważ średnia opadów wynosi 8 dni w miesiącu. Najlepszym sposobem na zrealizowanie swoich planów jest sprawdzenie prognozy pogody na krótko przed podróżą.
Napływ turystów do Krakowa latem

Lato to szczyt sezonu turystycznego w Krakowie, więc tłumy są powszechne w bardziej turystycznych częściach miasta. Jeśli jednak wyjdziesz nieco poza historyczne centrum (nawet w dzielnicy żydowskiej), sytuacja jest nieco spokojniejsza.
Ten duży napływ turystów ma wpływ na ceny zakwaterowania i lotów. Na szczęście rekompensują to niskie ceny żywności, transportu i biletów wstępu.